Nedaleko německého města Magdeburg se nachází pozůstatky pravěkého rituálního kruhu, jehož funkce byla až dosud zahalena rouškou tajemství. Nedávný archeologický nález však tuto záhadu pomohl rozluštit. Jaké děsivé tajemství tato stavba dosud ukrývala?
Asi 20 km jihovýchodním směrem od centra Magdeburgu v malé vesničce Pömmelte odkryli v roce 1991 archeologové pozůstatky pravěkého monumentu. Jedná se o rituální kruh podobný anglickému Stonehenge, jen s tím rozdílem, že ten německý byl postaven ze dřeva.
Tvořilo ho celkem 7 prstenců a průměr vnějšího činil celkem 35 metrů. Jeho vznik byl datován do doby 2300 př. n. l. a lidé ho využívali asi 300 let, než byl kompletně zničen.
Archeologové při vykopávkách nalezli mnoho keramických střepů, kamenných seker i zvířecích kostí, které napovídají, že kruh mohl sloužit mimo jiné i k rituálním obětem. Tuto domněnku definitivně potvrdil nedávný nález jam, plných lidských koster.
Jednalo se převážně o pozůstatky žen a dětí, které měly zpřelámané a zpřerážené kosti včetně proražených lebek. Je pravděpodobné, že všechna tato zranění vznikla těsně před smrtí nebo krátce po ní.
Odborníci se domnívají, že oběti někdo brutálně ubil a jejich těla poté bez náznaku jakékoli úcty hodil do připravených jam.
Německý archeolog André Spatzier nabízí dvě možná vysvětlení tohoto krutého činu. První hypotéza se týká rituálních obětí, které byly obětovány bohům, aby byl živým poskytnut blahobyt a bezpečí. Mohlo se ale také jednat o zajatce.
Konflikty mezi kmeny byly v této době časté. Uvnitř kruhu tak mohli být popraveni příslušníci nepřátelského kmene. Vzhledem k tomu, že většina koster patří ženám a dětem, vědci usuzují, že se jednalo o kombinaci obou možností.
Příslušníci poraženého kmene byli nejspíše uvnitř tohoto kruhu krutým způsobem obětováni. Rituální kruh byl opuštěn někdy kolem roku 2050 př. n. l. Archeologové se domnívají, že došlo k jeho úmyslnému zničení.
„Vypadá to, že vytáhli kůly, vložili obětiny do jam a pravděpodobně spálili všechno dřevo a zasypali tím henge. Takto ukončili všechny jeho funkce. Henge byl stále viditelný nad zemí, ale jako zaházená propadlina,“ dodává Spatzier.