Tyranosaurus rex bezpochyby patří k nejděsivějším dinosaurům, jaké známe. Obrovský ještěr disponoval nesmírnou silou a smrtícím skusem svých velkých ostrých zubů. Časté téma diskuzí mezi vědci je ovšem jeho celková rychlost a ohebnost.
Existuje totiž vžitá představa, že T-Rexové byli právě kvůli své velikosti a váze velmi neohrabaní a pomalí.
Nové výzkumy, které pracovaly s nejnovějšími poznatky o svalové hmotě dinosaurů a jejich měkkých tkání a také zahrnovaly výpočet indexu otáčivého zrychlení různých terapodů však ukazují, že tomu bylo trochu jinak.
„Bez ohledu na svou velikost dokázali tyranosauři otočit své tělo dvakrát rychleji než jiný masožravý dinosaurus ve stejné váhové kategorii,“ prohlásil profesor Eric Snively z výzkumného týmu.
Tyranosauři měli oproti ostatním teropodům (všichni masožraví a někteří druhotně býložraví a všežraví dinosauři) kratší tělo od nosu po ocas a také větší kyčelní kloub.
Díky tomu měli nižší rotační setrvačnost a svaly na nohou mohly vyvinout větší točivý moment, který otočil celé tělo.
Samozřejmě je třeba brát ohled na to, že tyranosauři vynikali svou hbitostí „jen“ v podkategorii svého poddruhu. Pakliže by za dospělým T-Rexem stál člověk, stihl by masožravému predátorovi s přehledem utéct, než by se obrovské zvíře otočilo, aby ho chytilo.
Pokud by se však jednalo o mládě tyranosaura o velikosti člověka nebo koně, velmi pravděpodobně by daný člověk skončil jako jeho svačina.