Nedávné výzkumy v lokalitě velkomoravského hradiště Mikulčice-Valy poněkud poupravují náš pohled na zánik Velkomoravské říše na počátku 10. století.
Ve světle aktuálních nálezů se zdá, že za vyvrácení říše nemohly jen nájezdy Maďarů, ale pravděpodobně i přírodní katastrofy.
Výzkumníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Brně odkryli část původního opevnění severního předhradí Mikulčického hradiště ze 2. poloviny 9. století včetně bývalého koryta řeky Moravy, která zde sloužila jako vodní příkop.
Celá zkoumaná lokalita byla pokryta říčními sedimenty, které se sem musely dostat jedině s velkou povodní. Dalším zajímavým nálezem byl mohutný 10 metrů dlouhý kmen stromu, který těsně přiléhal k dřevěné palisádě hradištního opevnění. I kmen se na místo pravděpodobně dostal s velkou vodou.
Díky těmto objevům si mohou odborníci vytvořit nový obrázek o možném zániku tohoto významného velkomoravského hradiště. Až dosud se totiž předpokládalo, že povodně mohly výrazně utvářet charakter hradiště, avšak pro toto tvrzení chyběly důkazy.
Je tudíž možné, že se na úpadku Mikulčického hradiště a možná i celé Velké Moravy mohly nemalou měrou podílet i přírodní katastrofy.
Odborníci na dendrochronologii budou nyní zkoumat stáří objeveného kmene stromu, aby pomohli určit, ve kterém období doputoval na místo nálezu.
Zánik velkomoravské říše je spojován s útoky Maďarů, kteří někdy mezi lety 905-907 zcela zlikvidovali politickou moc Velké Moravy. Otázkou však byl další osud velkomoravských center.
Podle archeologických nálezů se zdá, že ne každé hradiště bylo násilně vypleněno. Některá z nich přežívala i nadále po celé 10. století.
Samotné Mikulčice sice podle archeologů nesou známky dobytí, ale podle nových objevů za jejich úpadek mohou nejspíše i přírodní katastrofy ve formě povodní.