Renesanční génius dodnes udivuje svět svou všestranností i svým dílem. Psal hudbu, zajímal se o přírodovědu, tesal sochy, vynalézal létací stroje, válečné stroje i pracovní nástroje. A především pak maloval.
Nové výzkumy však naznačují, že autor Poslední večeře a Mona Lisy pravděpodobně utrpěl zranění, jež mu v pozdějších letech nedovolilo malovat.
Na da Vinciho postižení poukazuje hned několik věcí. Mimo jiné jeho portrét a také zápis do deníku, v němž napsal, že mu jeho „zmrzačená pravá ruka“ nedovoluje správně malovat.
Dříve se vědci ve věci Leonardovy chromé ruky klonili k verzi, že šlo o následek mozkové mrtvice, nyní to vypadá, že renesanční umělec si toto zranění mohl přivodit při pádu.
„Spíše než typicky zaťatou ruku jako následek svalové spasticity po mozkové mrtvici obrázek naznačuje alternativní diagnózu běžně známou jako tzv. drápovitou ruku (claw hand,“ řekl dr. Davide Lazzeri, který se specializuje na plastickou a rekonstrukční chirurgii.
Této teorii ostatně nahrává také fakt, že u da Vinciho nemůžeme vidět nějaký kognitivní pokles, který by se v případě mozkové mrtvice musel zákonitě objevit.
„Tato diagnóza může vysvětlit také to, proč v posledních pět letech své malířské kariéry nechal da Vinci řadu svých obrazů – včetně Mona Lisy – nedokončených, zatímco ve výuce kreslení pokračoval i nadále,“ doplnil Lazzeri.