Jedním z nejcharakterističtějších znaků dávné japonské kultury jsou jejich precizní nože a meče. Nejenže jsou neuvěřitelně ostré a odolné, ale každý kus má rovněž vysokou uměleckou hodnotu. Ten nejcennější však zmizel neznámo kam. A pohřešovány jsou i jiné japonské poklady!
Samurajská dýka zvaná tantó s podpisem Kunimitsu z období Kamakura (1192–1333) má pro Japonce nevyčíslitelnou hodnotu. Stopy po této cennosti, která je považována za národní poklad, mizí před 20 lety po smrti majitele artefaktu.
JE NEMOŽNÉ HO NAJÍT
Podle Agentury pro kulturní záležitosti v Japonsku, je nezvěstná více než stovka položek označovaných za národní kulturní poklad nebo cenné kulturní artefakty. Mezi nimi je 52 uměleckých mečů, 17 soch a 10 obrazů. Kam se cenné předměty poděly?
Jejich hledání stěžuje fakt, že většina předmětů patří do soukromých sbírek. Šetření ukázalo, že nejméně 33 položek bylo ukradeno, majitele 31 položek nejsou k nalezení a 23 artefaktů nelze nalézt po smrti jejich posledních vlastníků.
NEZNALOST ZÁKONA JE PROBLÉM
Největším problémem japonského národního pokladu je fakt, že vlastníci cenných artefaktů nejsou dostatečně seznámeni se zákonem, který jim ukládá za povinnost hlásit své bydliště a uložení cenností. Rovněž změna vlastníka musí být hlášena.
Někteří noví vlastníci možná ani netuší, jak významný předmět v rukou mají a tak není vyloučeno, že na některé kusy můžete narazit i na trhu se starožitnostmi. Kdo si je odsud odnese?