V současnosti jsou britské klenoty uloženy pod přísnými bezpečnostními podmínkami v londýnském Toweru, kde je hlídá speciálně vycvičená stráž. Ne vždy však byly klenoty v bezpečí.
Za celou dobu historie byly korunovační klenoty Anglie několikrát odcizeny nebo ztraceny. Toto je příběh těch nejhledanějších…
Současné korunovační klenoty Anglie jsou mnohými považovány za nejokázalejší a nejpůsobivější soubor drahých šperků, jaký kdy byl stvořen. Jejich umělecká, historická peněžní hodnota je nevyčíslitelná.
Klenoty, které panovník využívá při speciálních obřadech, zejména při korunovaci nové hlavy státu, obvykle bývají tím nejdražším a nejstřeženějším pokladem mnoha zemí.
KLENOTY ZTRATIL NEJHORŠÍ KRÁL
U hledačů pokladů patří mezi nejoblíbenější klenoty krále Jana Bezzemka (1166–1216). Ten je naopak považován za nejhoršího krále, který kdy usedl na britský trůn. Také proto se v roce 1216 ocitá na útěku.
Čelí nejen francouzské invazi, ale i vzbouřené šlechtě, která sepisuje slavnou Velkou listinu práv a svobod, která vymezuje pravomoci panovníka. V říjnu 1216 nachází Jan útočiště v přístavním městě Lynn, které je jako jedno z posledních ještě loajální králi.
S sebou má také korunovační klenoty, snad aby vzbouřenci nedosadili nového krále za jeho nepřítomnosti. Králi se ale brzy přitíží po zdravotní stránce a rozhodne se pro návrat.
Část své družiny posílá jinou cestou a sám se rozhodne přebrodit zátoku Wash v hrabství Lincolnshire, která je známá prudkými přílivy a odlivy. Právě nečekaný příliv družinu smete a strhne také královské zavazadlo s klenoty a mincemi, které končí v moři.
Sám král je při riskantní cestě oslaben a o několik dnů později umírá na úplavici. Podaří se ještě klenoty z moře vyzvednout, nebo jsou ztraceny navždy?
LOVCI SE NEVZDÁVAJÍ
Zátoka Wash se vyznačuje kalnou vodou a silnými proudy, které mohly královské zavazadlo odnést mnohem dál do moře.
To ale pro odvážné hledače pokladů není překážkou a každoročně sem přicházejí ti, kteří doufají v úlovek, jenž jim zajistí bohatství na celý život. Na žádného se zatím štěstí neusmálo.
Nové naděje jsou ovšem vkládány do moderní technologie, která by poklad mohla odhalit. Hlavním protivníkem hledačů pokladů jsou totiž zejména změny krajiny, která se v průběhu staletí už vůbec nepodobá místům, kudy král Jan projížděl.
Teď ale mají vědci možnost použít laserové mapování krajiny, které může ukázat nejen to, jak se terén změnil, ale s trochou štěstí možná odhalí i králův ztracený poklad. Staneme se brzy svědky úžasného objevu?