Tyčí se nad mořem, jako by sem vůbec nepatřila. Přibližně 15 kilometrů od severozápadního pobřeží Francie vyčnívá z modravých vod žulová skála, jež vypadá nejen dominantně, ale také náležitě mysticky.
Není proto divu, že zde už starověké kmeny provádějí různé magické rituály. Toto místo je pro magii jako stvořené! Je to také důvod, proč nikdy nepodlehlo nepřátelům?
Nejprve si 80 metrů vysoký kopec (stejně vysoký jako dvě věže v průčelí pražské katedrály sv. Víta – pozn. red.) oblíbí pravěcí lidé. Budují na něm své hrobky a kamenné svatyně. Pak si toto místo zamilují Galové, kteří v 6. století př. n. l.
zdejší posvátný areál dál rozšiřují. Traduje se, že se už v té době na hoře odehrávají podivné obřady. Přítrž tomu později chtějí udělat církevní představitelé, brojící proti provozování všech pohanských zvyků.
Využívají popularity místa a staví zde křesťanský kostel zasvěcený sv. Michalovi, který se zde měl podle legendy v roce 708 zjevit sv. Aubertovi (†720).
V HLAVNÍ ROLI MAGIE?
Ke stavbě kaple je používán materiál ze zdejší kamenné svatyně. Možná i proto se nemůžeme divit tomu, že si dodnes mnozí lidé myslí, že si postupně rozšiřovaný křesťanský komplex po celou dobu zachovává původní Genius loci (duch místa).
A mnohé také nasvědčuje tomu, že zde i nadále dochází k podivným obřadům. Ty jsou zřejmě trnem v oku normandskému vévodovi Richardu I. (933 – 996), který nechává v 10. století vystřídat místní mnichy třiceti novými.
Původní malou kapličku postupně obežene středověké městečko, jehož centrem je benediktinský klášter. Jeho věhlas se rychle šíří a také rychle bohatne. Stává se z něho jedno z hlavních center kultury a vzdělanosti středověké Evropy.
A stále o něm a jeho podivné moci kolují tajemné zvěsti. Vzhledem k četným válečným konfliktům, které se nevyhýbají ani tomuto kraji, je gotické městečko s klášterem opevněno.
Během stoleté války mezi Francií a Anglií (1337 – 1453) musí dlouhou dobu vzdorovat hned několika dlouhým obléháním. Z bezvýchodné situace přesto pokaždé vychází vítězně. Může za to pouze kvalita hradeb, nebo snad nějaká stará magická ochrana?
Jan Zeman