Z poklidné hladiny Vltavy vystupuje tmavá skála tak náhle, jako by sem ani nepatřila. Jde o pražský Vyšehrad, jenž snad kdysi býval významným sídlem přemyslovského státu a také dějištěm starých českých pověstí.
Přeměna vrchu na pevnost během druhé poloviny 17. století setřela jeho původní podobu, ale ne všechna jeho tajemství. Některá z nich se mají nacházet v nitru Vyšehradské skály.
Patří mezi ně i rozsáhlá jeskyně s pokladem?
Četné legendy vyprávějí, že se v břidlicové skále nacházejí obrovské podzemní prostory, zaplněné poklady nedozírné ceny. Údajně je zde také jezero s léčivou vodou, do kterého se prý chodila koupat bájná kněžna Libuše.
Pověsti se ale rozcházejí v popisu, zda se jedná o výtvor přírody, nebo lidských rukou. „Nejstarší jsou z dob Libuše, která nechala pod Vyšehradem vybudovat rozsáhlé jeskyně. Některé z nich sloužily jako pokladnice, jiné jako úkryt v nebezpečí.
Libuše prý pod zemí vybudovala celé město, vchod do něj nechala zakrýt, protože je zároveň jejím hrobem,“ píše například Pavel Růt (*1967) ve své knize Pražské tajemno.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.