Tajemný virus, jehož stáří vědci určují na 30 000 let, byl v roce 2014 objeven zamrzlý v sibiřském permafrostu a znovu oživen. Nebezpečný není, přesto vědci varují před možným rizikem, které v zamrzlých pláních číhá. Mohou staré viry znovu zabíjet?
Jeho objev zní jako ze seriálu Akta X. Prehistorický virus, který přežil desítky tisíc let zmražený v půdě, se podařilo znovu přivést k životu.
Nemůže sice ohrozit vyšší formy života, než jsou jednobuněčné organismy, vědci se však obávají oživení zákeřnějších virů.
Klimatické změny a oteplování odlehlé Sibiře by mohlo vést k uvolnění prastarých nebo již vymýcených virů, včetně těch, jež pocházejí z éry neandrtálců, nebo neštovic!
NÁŠ IMUNITNÍ SYSTÉM NENÍ PŘIPRAVEN
„Není vyloučena možnost, že patogenní mikroby, které sužovaly dávné lidské populace, mohou být znovu oživeny a že nás mohou nakazit,“ tvrdí spoluautor výzkumů Jean-Michel Claverie z univerzity ve francouzském městě Marseille.
„Tyto patogeny mohou být banální bakterie léčitelné antibiotiky, nebo rezistentní bakterie a nepříjemné viry.
Pokud jsou zmražené už dlouhou dobu, pak náš imunitní systém není připraven na ně reagovat.“ To znamená, že v případě nákazy dnešního člověka by onemocnění mohlo mít mnohem horší průběh než kdysi.
Imunita proti dávným virům totiž už dávno není součástí naší genetické výbavy. Mohlo by být lidstvo jednou ohroženo tisíce let zaniklými patogeny? Vědci nadměrné obavy mírní.
I přes potenciální riziko totiž stále není jisté, zda zamrzlé virové patogeny existují v takové formě a množství, aby dokázaly lidské zdraví ohrozit.