V mnoha sarkofázích po celém Egyptě nacházeli v minulosti archeologové záhadnou tmavou kapalinu. Jejímu složení i účelu se nyní snaží přijít na kloub.
Zjistit složení této slizovité hmoty byla ta jednodušší část. Kapalina obsahuje rostlinný olej, zvířecí tuk, pryskyřici, vosk a živici. Jednotlivé ingredience se v některých případech liší, ale základ je vždy stejný.
Je možné, že součástí kapaliny byly i další složky, které časem ze složení vymizely.
NEZNÁMÉ VYUŽITÍ
Černá olejovitá kapalina se stala známou po objevení podivného černého sarkofágu v roce 2018. Jejímu skutečnému účelu však zatím nikdo nepřišel na kloub. Nebylo to však poprvé, kdy něco podobného archeologové objevili.
Dohromady už mají přes stovku vzorků této látky. Některé mumie jí byly dokonce pokryty hned v několika vrstvách.
Výroba této slizovité kapaliny nebyla snadná a zahrnovala suroviny, které pocházely z území mimo Egypt. Například z Libanonu nebo Mrtvého moře. Jedna z teorií je, že se tato nákladná a složitá směs používala k pečetění sarkofágů.
Proč by se v takovém případě ale směs také často objevovala přímo uvnitř rakví? Výzkumníci si nejsou jistí. Je zde ale možná souvislost s egyptskou vírou v posmrtný život.
Podivná kapalina mohla sloužit k tomu, aby těla mrtvých zapečetila v tomto životě, podobně jako byly zapečetěné sarkofágy. Proč by ale Egypťané něco takového dělali? Tím si zatím vědci nejsou jistí. Veškerá skutečná využití egyptského slizu tak zatím zůstávají otázkou.