V Sedlci u středočeského města Kutná Hora se nachází kostel Všech svatých, který je však mnohem známější jako Kostnice. Zdejší interiéry totiž poněkud morbidně zdobí tisíce skutečných lidských kostí.
Proč jsou tady a jaký smysl mají ostatky mrtvých lidí dekorující tento dům Páně?
Tlumená světla v kostele Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory rozpouštějí stín kolem ponuré výzdoby tohoto chrámu Páně.
Z goticky klenutého stropu visí mrazivě impozantní kostěný lustr, který doplňují všudypřítomné ornamenty složené z vybělených lidských kyčlů a lopatek.
Prázdně zírající lebky složené do úhledných pyramid jako by sledovaly každý pohyb návštěvníků tohoto podivného místa. Dekorace zde tvoří ostatky přibližně 40 000 mrtvých! Proč ale sedlecký kostel zdobí smrt?
Ve 13. století opat zdejšího kláštera Jindřich přiváží do Sedlce hrst hlíny z posvátné hory Kalvárie v Jeruzalémě, kde měl být ukřižován Ježíš Kristus, a žehná s ní zdejší půdě.
KUDY NA VĚČNOST
Podle dávných legend má tato hlína moc přiblížit člověka k Synu božímu. Její přítomnost v Sedlci záhy pro věřící činí z místního svatostánku symbol naděje na věčný život.
Kostel si brzy získává pověst místa posmrtné spásy a lidé věří, že být zde pochován je totéž, jako být uložen do půdy Svaté země, a že se zde nebožtíci jednou dočkají zmrtvýchvstání. Když české země zachvátí mor, jen za rok 1318 zde spočinou těla 30 000 lidí.
Po husitských válkách se hřbitov postupně ruší a kosti jsou ukládány do spodní kaple kostela. Později, asi od 16. století, jsou těla postupně rozebírána docela a použita jako materiál na šokující výzdobu.
Kosti, které vás zde obklopují, jsou tak ostatky skutečných lidí, jejichž duše možná stále čekají na přislíbený zázrak vzkříšení, do nějž kdysi dávno vkládali všechny své naděje. Dočkají se někdy?
Jitka Krulcová