Svědkem, který pozorování tvorů připomínajících pterodaktyly v hlubinách amazonského pralesa nahlásil, byl anglický dobrodruh James Harrison. Ten se v roce 1947 vydal se svými přáteli a kolegy na výpravu do tohoto neznámého a nehostinného území.
K podivnému setkání s pravěkými tvory pak mělo dojít, když se expedice plavila po Amazonce do hlubin pralesa.
Hejno z pravěku
Pozornost skupiny nejprve upoutaly neznámé zvuky. Vysoké skřeky nepřipomínaly žádné známé zvíře. Když dobrodruzi zahlédly jejich zdroj, nemohly uvěřit vlastním očím. Nízko nad hladinou řeky letělo přímo proti nim hejno pěti podivných tvorů. Právě oni vydávaly tyto neznámé a děsivé zvuky.
Každý tvor měl široká blanitá křídla, kterými pomalu a těžkopádně máchal, dlouhý krk a zploštělou hlavu s dlouhým a ostrým zobákem. Rozpětí křídel těchto tvorů skupina odhadla na téměř čtyři metry.
Křídla byla blanitá a tvorové měli nejspíš krátkou hnědou srst. Nejprve se skupina obávala, že na ni hejno tvorů zaútočí. Ti však bez zájmu proletěli velmi blízko posádce, kterou za sebou brzy bez povšimnutí nechali.
Setkání přesto nechalo v Harrisonovi hluboký dojem. Krátce na to totiž svou dlouho připravovanou expedici zrušil a zavelel k návratu do Anglie.