Mayové, Aztékové, Inkové. Středo a jihoamerické kultury, které pravidelně okupují přední místa žebříčků nejzáhadnějších civilizací lidské historie. Ve skutečnosti jim v tom ale konkuruje hned několik národů, mimo jiné například Anasaziové.
Tajemný domorodý kmen praktikující ty nejpodivnější rituály a žijící ještě před 1000 lety na území dnešního Nového Mexika, Colorada, Arizony a Utahu. I v tomto případě si vědci lámou hlavu s jejich původem.
Většina historiků předpokládá, že Anasaziové se prostě vyvinuli z jiných starších kultur, nicméně existuje i názor, že po celá tisíciletí šlo o jeden primitivní národ, který však někdy v 10. století prošel rychlým vývojovým skokem.
Náhle začali jeho členové budovat – i bez vozů a tažných zvířat – poměrně propracované stavby, objevila se u nich rozvinutá kultura či poměrně pokročilé nástroje. Co způsobilo tento náhlý pokrok?
KAM ZMIZELI PRASTAŘÍ?
Mnozí záhadologové upozorňují, že legendy a mýty Anasaziů se shodují s legendami pozdějších kmenů – především Hopiů, Zuniů a nakonec i příslušníků kmene Navajo.
A jsou to pozoruhodné mýty, ve kterých nechybí zkazky o příchodu z nebes nebo o bozích z jiných světů. Ostatně i samotné slovo Anasazi je z jazyka kmene Navajo a znamená „Prastaří“.
„Legendy praví, že osídlení v kaňonu Chaco vzniklo na příkaz tajemného cizince, který s pomocí temných sil získal kontrolu nad přírodou a vybudoval s její pomocí rozsáhlou říši,“ píše americký publicista Keith Kloor.
A stejně jako je prazvláštní jejich příchod, je nejasný i jejich konec. Anasaziové mizí z historie někdy ve 13. století. Spekuluje se o suchu a hladomoru, což ale mnoho lidí zpochybňuje.
„Nedostatek jídla by měl vést k přesídlení kmene a nikoliv k jeho naprostému zmizení,“ upozorňuje například záhadoložka Joanna Kouteri. Byli snad Anasaziové odvedeni na jinou planetu, jak naznačuje jejich mytologie? Nebo z jejich úpadku prostě jen povstaly jiné zmíněné kmeny?