Už po celá tisíciletí lidé sní o tom, jaké by to bylo získat nesmrtelnost a žít celá staletí. A zatímco třeba alchymisté se snažili odhalit tajemství dlouhověkosti, tzv. transhumanismus na to jde jinak: Blíží se doba, kdy bude možné přesunout lidskou mysl a identitu do počítače?
Píše se rok 1990 a ve Spojených státech startuje Human Genome Project (Projekt lidského genomu – pozn. redakce). Jeho cílem je důkladně prozkoumat lidskou DNA a zmapovat co největší množství genů.
To se skutečně daří a projekt otevírá dveře dalšímu bádání včetně možnosti upravování lidského DNA. Souběžně s tím startují projekty na mapování lidského mozku, který je pro vědce stále tak trochu záhadou.
Pozadu nezůstává ani Evropská unie, která v roce 2013 investuje v přepočtu desítky miliard korun do projektu, který má za cíl spustit simulaci kompletního lidského mozku. Co to všechno znamená a kam to směřuje? Odpovědí na tuto otázku je jediné slovo:
transhumanismus. Směr, jehož cílem je s pomocí technologií odstranit takové lidské aspekty, jako je stárnutí, hloupost, utrpení nebo…smrt. Jak toho dosáhnout?
Například tím, že se nám podaří kompletně propojit člověka s počítačem – nahrát do něj doslova celou jeho osobnost a tím ho učinit nesmrtelným.
NAHRAJÍ VÁŠ MOZEK
Zatímco alchymisté využívali před staletími hlavně tajuplné substance a mystické postupy, transhumanisté sází na zmíněné technologie.
Když se v roce 1969 se pokusil americký vědec Everhard Fetz propojit mozek opice s počítačem, odstartoval tím desítky let bádání, na jejichž konci by měla být nesmrtelnost lidské mysli. O tzv.
emulaci mozku – tedy pořízení kopie mysli včetně vzpomínek a osobnosti – se dnes snaží celá řada projektů.
Mezi nimi je například nedávno vzniklý startup Nectome, jehož zástupci z americké univerzity MIT věří, že se jim během pár let podaří uložit do počítače první částečky lidské paměti.
Po roce 2022 pak chtějí mít k dispozici technologii, která oskenuje a uloží do počítače celý mozek čerstvě zemřelého člověka tak, aby z něj bylo v budoucnu – až technologie pokročí – možné dostat všechna data a zesnulého člověka tak „obnovit“.
Jsme tedy na prahu technologické nesmrtelnosti, nebo je ke skutečnému transhumanismu ještě daleká cesta?