Kepler-34, Kepler-35, Kepler-38, Kepler-64 a Kepler-413. To jsou označení pro hvězdné systémy nacházející se ve vzdálenosti 2764 až 5933 světelných let od Země.
Všech pět soustav má něco společného – tvoří je více hvězd a mají kolem sebe pásmo, v němž by hypoteticky mohl existovat život.
Vícehvězdné systémy jsou ve vesmíru mnohem častější než ty jednohvězdné – jako je naše slunečné soustava. Je tedy pravděpodobné, že pokud ve vesmíru existuje mimozemský život, pochází ze světa se dvěma či více slunci.
Takové podmínky nabízí i pětice nově identifikovaných systémů.
Soustavy se nacházejí v souhvězdí Lyry a Labutě a podle článku nedávno zveřejněného v časopise Frontiers in Astronomy and Space Sciences kolem hvězd existuje trvale obyvatelná zóna, v níž může na povrchu planet v tomto pásmu přetrvávat kapalná voda.
ZEMĚ V SOUSEDSTVÍ OBRŮ
Zatímco Kepler-64 má ve svém středu nejméně čtyři hvězdy obíhající kolem sebe, zbylé čtyři systémy mají dvě hvězdy. Všech pět systémů má také alespoň jednu obří planetu o velikosti Neptunu nebo větší. Podle vědců v systému může existovat i planeta podobná Zemi.
KDE SE SKRÝVÁ ZEMĚ 2.0?
Dosud se mělo za to, že hvězdné systémy bez obřích planet jsou pro existenci obyvatelných zón vhodnější, nejnovější studie ovšem dokládají, že to není pravidlem.
„Naším nejlepším kandidátem na hostování světa, který je potenciálně obyvatelný, je binární systém Kepler-38, vzdálený přibližně 3970 světelných let od Země, o kterém je známo, že obsahuje planetu o velikosti Neptunu,“ uvádí Dr. Nikolaos Georgakarakos, astronom z divize vědy na Newyorské univerzitě v Abú Dhabí.
„Naše studie potvrzuje, že i binární hvězdné systémy s obřími planetami jsou žhavým cílem při hledání Země 2.0,“ dodává. Bude druhá Země v jednom z těchto systémů?