Pokud se na dovolenou vydáte do hlavního města Austrálie Adelaide, určitě nevynechejte návštěvu obchodní pasáže Adelaide Arcade – pokud budete mít štěstí, potkáte tu některého z několika duchů, kteří ty bydlí a tu a tam se vydají bloumat mezi smrtelníky.
Když se obchodní pasáž v roce 1885 otevřela, každý ve městě o tom věděl. Z pohledu na mramorové podlahy, zdobnou omítku a fontány přecházel zrak – nemluvě o tom, že do pasáže byla zavedena elektřina, což byla v té době stále ještě veliká vzácnost.
Poslední šichta
Prvním z trojice nejčastějších a nejvýraznějších duchů je bývalý správce budovy Francis Cluney.
V noci 21. června 1887 ho do pasáže vytáhne jeho šéf Henry Harcout s tím, že chce ten den navštívit Mezinárodní výstavu u příležitosti 50. výročí nástupu královny Viktorie (1819–1901) na trůn, tak ať Cluney dohlédne, že všechno šlape, jak má.
Nazítří najdou Cluneyho rozlámané tělo v čelistech motoru, který pohání generátor elektřiny. Má se za to, že buď uklouznul, nebo se mu kus oděvu zachytil ve stroji a ten ho pák vtáhnul vstříc jisté a bolestivé smrti.
Od té doby tu v pasáží zní kroky, připisované Cluneymu. Tu a tam jeho duch nakukuje výlohami do obchodů nebo dění sleduje z druhého patra pasáže.
„Zdá se být přátelský a nezdá se, že by někoho děsil – myslíme si, že tu jen na vše dohlíží,“ míní zaměstnankyně Sharon Leaneyová.
Žárlivý manžel nedá pokoj
Dalším duchem je jistá Bridgette Byronová, která měla v pasáži krámek a četla lidem z ruky. Dne 10. nebo 11. ledna 1902 je odtud cítit plyn. Když sem vtrhnou lidi, najdou Bridgette přiotrávenou, ale živou. Její tříletý syn Sydney už takové štěstí nemá.
Soud Bridgette zprostí viny ze smrti synka, ona se ale pouhých šest měsíců nato upije k smrti. Dnes oba, Bridgette i Sydney, bloumají pasáží, a Sydney přitom prý hlasitě vzlyká.
A pak je tu Florence Hortoová, kterou 27. února 1904 přímo v pasáži zastřelí její žárlivý manžel – třikrát jí střelí do zad, když je se dvěma přáteli.
Thomas Horton za vraždu dostane provaz a nešťastná Florence se ho ani po smrti nezbaví, prý tu totiž straší oba.