Je zapotřebí zmínit, že Asyřané prosluli svou mimořádnou vynalézavostí, která sehrála důležitou roli v jejich úspěchu.
Při častých taženích po neznámém terénu nebo při obléhacích pracích se museli panovníkem pověření vojevůdci vyrovnat se ztíženými podmínkami, které prověřovaly jejich důvtip.
Na svou dobu vymýšleli skutečně důmyslné „vychytávky“, například vodní toky dokázali bez problémů překonat díky nafouknutým měchům ze skopové kůže, jež sloužily jako jakási dnešní nafukovací lehátka.
Snazší dobývání
Při dobývání nepřátelských měst jako první využili pohyblivé dobývací věže a zavěšená beranidla. Jen málo měst tak dokázalo obléhání Asyřanů odolat. Asyrská armáda však rozhodně nebyla ve světě jen obdivovaná, byla rovněž všeobecně nenáviděná.
Krutost jejích vládců byla ve své době pověstná a četné záznamy o pobitých a masakrovaných nepřátelích obletěly celý svět a známé jsou dodnes.
Vzpurným a nepoddajným městům hrozil v případě dobytí hrozný osud, jelikož soucit nebyl právě silnou stránkou povahy Asyřanů.
I když byl Aššurbanipal mezi svými oblíbeným panovníkem, byl naopak mezi nepřátelskými národy znám pro svou extrémní krutost vůči poraženým vůdcům.
Umění vypovídá
Zachovalo se mnoho obrazů, ve kterých je jeho krutost dokonce zvýrazněna, dokazujíce jeho hrdost nad svými činy.
Příkladem je několik uměleckých děl ukazujících Aššurbanipala, jak připevňuje psí obojek s vodítkem skrz čelist poraženému králi a pak ho donutí žít ve psí boudě.
Zajatci se stávali většinou bezprávnými otroky deklasovanými na pouhý majetek svého pána a jakékoliv projevy vzpoury nebo neposlušnosti byly vždy brutálně potlačeny.
Asyrští panovníci jsou tak považováni za jedny z nejkrutějších starověkých vládců a není divu, že si tvrdý vládní režim asyrské říše oblíbili mj. i někteří nacističtí ideologové.