Životní příběh britského okultisty Aleistera Crowleyho by vydal nikoli na jeden, ale na celou sérii románů. Jednou z nejzáhadnějších kapitol jeho biografie však zůstává sebevražda, po které „vstal z mrtvých“. Co o této události vlastně víme?
Aleister Crowley (1875-1947) byl zakladatelem filozofického systému Thelema, který se stal inspirací pro mnoho dalších esoterických skupin. Kromě okultismu vešel ve známost i jako mág, spisovatel, šachista a mystik.
Fingovaná sebevražda
V roce 1930 se odehrála Crowleyho fingovaná sebevražda v portugalské jeskyni Boca do Inferno (Ústa pekla). Později se ukázalo, že pomoc při aranžované suicidě poskytoval Crowleymu místní básník Fernando Pessoa.
Ten objevil dopis na rozloučenou a předal jej úřadům i médiím. Příznivci a přátelé Crowleyho truchlili.
Jaké však bylo překvapení, když se slavný okultista objevil o tři týdny později v Berlíně, živý a zdravý. Začalo se spekulovat, co iniciovalo fingovanou sebevraždu. Objevily se teorie, že se jednalo o reklamní trik, který by zvýšil zájem o Crowleyho osobu.
Spekulovalo se i o tom, že to byla pouze lest, aby se Crowley mohl zbavit svojí přítelkyně.
Někteří rovněž poukazovali na analogii této fingované sebevraždy se způsobem smrti, který si kdysi zvolil řecký filozof Empedoklés. Ten ukončil svůj život skokem do kráteru sopky Etny.
Druhá tlama pekla…
Vyjasnění této záhadné události příliš nepomáhá ani citát z Crowleyho dopisu na rozloučenou, který se nyní nachází na pamětní desce v jeskyni Boca do Inferno: Nemohu žít…. Druhá tlama pekla, která mě chytne, nebude tak horká jako ta vaše.
Boca do Inferno je dodnes známé místo. Ústa pekla“ jsou vytvořena mořskou i větrnou erozí. Je to ideální místo k pozorování souboje pevniny a oceánu na atlantském pobřeží Portugalska.
S jakými skutečnými či domnělými běsy zde v roce 1930 bojoval okultista Aleister Crowley, se už asi nikdy nedozvíme.