Zhruba 4300 let stará dýka nalezená v hrobce slavného egyptského faraona podle nejnovějších zjištění mohla pocházet ze zcela jiné země.
Při dřívějším zkoumání se expertům podařilo zjistit, že artefakt byl vyroben z meteorického kovu, který Egypťané považovali za dar bohů.
Hrobka velkého Tutanchamona, egyptského faraona ze 14. století př. n. l., kterou v roce 1925 odkryl britský archeolog Howard Carter (1874–1939), je bezesporu jedním z nejzáhadnějších historických objektů.
Váže se k ní už celá řada legend včetně té o smrtící kletbě dávného panovníka.
O tom, že Tutanchamon byl navzdory svému nízkému věku skutečně mimořádným panovníkem, svědčí nejen jeho jméno, jež faraona označuje za přímého potomka slunečního boha Atona, ale i vybavení jeho hrobky.
DAR BOHŮ
Spolu s tělem byla nalezena také dýky železnou čepelí, kterí byla pro archeology velkým překvapením, neboť pochází z doby, kdy ještě nebyly vynalezeny prostředky k tavení železa. Expertíza před několika lety tuto záhadu pomohla objasnit.
Ukázalo se, že dýka byla vyrobena z meteorického kovu. Egypťané přitom velmi dobře věděli, že ruda pochází kosmu. Meteorický kov totiž používali jen pro ty nejvýznamnější artefakty.
„Zatím byl prokázán pouze u dvou jiných egyptských artefaktů, domníváme se proto, že staří Egypťané přikládali železu z meteoritů velký význam, bylo to bráno jako dar bohů,“ vysvětluje egyptoložka Joyce Tyldesley z Manchesterské univerzity. Potvrzuje se tímto božský původ Tutanchamona?
PŘIŠLA ZE ZAHRANIČÍ
Analýza však nedokázala určit, kam mohl meteorit původně přistát. Vědci proto svou pozornost zaměřili na 3400 let staré tabulky Amarnských listů.
Text na nich popisuje, že dýku daroval panovník království Mitanni na severu Mezopotámie dědečkovi faraona Tutanchamona. To by znamenalo, že dýka dlouho považovaná za poklad vytvořený starými Egypťany mohla ve skutečnosti pocházet z dnešní Sýrie.