Rodák ze severního Německa Michael Maier do služeb Rudolfa II. oficiálně vstupuje až 19. září 1609, tedy tři roky před císařovou smrtí. Tadeáš Hájek z Hájku je v té době již 9 let po smrti.
Maier začne na císařově dvoře hrát stejnou úlohu, kterou na něm za života plnil právě Hájek. Stává se z něj Rudolfův osobní lékař a císařský poradce.
Maier vystudoval medicínu a v době, kdy si ho Rudolf II. vyhlédne, je již uznávaným evropským lékařem, který prošel mnohými věhlasnými evropskými univerzitami. Celou tu dobu se však zároveň věnuje alchymii! „Maier se snaží objevit skryté tajemství přírody.
Zároveň věří v to, že všechna alchymistická tajemství znali již naši dávní předkové a ukryli je do svých textů v symbolické podobě,“ tvrdí historici. Snaha objevit tato tajemství v Praze na Rudolfově dvoře přirozeně zintenzivní. Podaří se je Maierovi rozlousknout?

Lék na všechno
Rudolf II. v té době již dávno není zdravotně v pořádku. Maier se tak v alchymistických dílnách snaží vyrobit tzv. všelék, který by vyléčil každou nemoc. Rudolfovi však pomoci nedokáže. Prahu pak Maier opouští ještě před císařovou smrtí a dál putuje Evropou.
Nicméně pobyt na Rudolfově dvoře ho podnítí k tomu, aby napsal hudebně alchymistickou knihu nazvanou Atalanta fugiens (Prchající Atalanta), která se stane vůbec nejproslulejším dílem v dějinách alchymie!
Dílo se skládá z rytin s alchymickou symbolikou shromážděných ze starších děl, přičemž ke každé rytině je přiřazen vysvětlující text a krátká báseň, jež je zhudebněna.
Podle Maiera je tajemství alchymie nějakým způsobem zašifrováno především ve starých řeckých bájích. Právě v nich proto pátrá a v knize Atalanta fugiens použije onu symboliku ze starších děl.
Je možné, že Maier tajemství alchymie ve starých spisech nakonec skutečně objevil? Zašifroval je do své knihy společně se všemi svými novými poznatky? Je v ní ukryt i návod na výrobu všeléku?
