Baalbek je pradávný komplex chrámů, který leží v nadmořské výšce přes 1170 metrů. V základech tohoto chrámu se nacházejí nejméně tři megalitické kameny, každý z nich váží minimálně 800 tun. Ještě působivější je ale nález megalitického kamene v kilometr vzdáleném lomu.
Jeden z největších kamenů opracovaný lidskou rukou objevili experti německého archeologického institutu na začátku prosince 2014. Kámen váží přibližně 1650 tun, má na délku 19,5 metru, na výšku 5,5 metru a na šířku 6 metrů.
Podle skotského novináře a výzkumníka Grahama Hancocka byly tyto megality opracovány civilizací, která zde žila před 12 000 lety. Římané pak v roce 64 n. l. mohli z kamenů vybudovat chrámový komplex.
Objekt se poté stal součástí Byzantské říše a v roce 637 byl dobyt Araby, kteří akropoli přeměnili na citadelu.
Někteří badatelé se domnívají, že lidé starověku používali na svou dobu neobvykle vyspělou techniku, nebo že jim při stavbě těchto ohromných kolosů pomáhali návštěvníci z jiných planet.
Objevuje se také domněnka, že v minulosti existovali lidé-obři. Ve starých arabských rukopisech se dokonce hovoří o tom, že vládce Nimrod poslal obry, aby po potopě světa postavili město Baalbek.