Panovník ithackého království Odysseus odjíždí bojovat do trojské války. „Kdo tady teď bude vládnout?“ ptají se v tu chvíli dvořané. „Já,“ prohlásí rozhodným hlasem Odysseova manželka Pénelopé. Nikdo nechápe. Jak by žena mohla vládnout celému království?
Opuštěná manželka se však rozhodne, že si zjedná pořádek a u poddaných si zajistí úctu pomocí vojska a přísných reforem. Takto Homér ve svém epose Odyssea popisuje události, které následovaly po odplutí významných řeckých mužů do desetileté trojské války.
Jak je však možné, že byla Pénelopé tak sebevědomá? Vždyť ve starověkém Řecku mají ženy jen minimum práv. Jde o Homérovu fikci? Nebo je za tím něco víc?

Tisíce let staré tajemství
Starověký řecký básník Homér byl ve skutečnosti ženou! Zdá se vám, že něco takového může prohlásit jenom blázen? Ve skutečnosti prý existují mnohé důkazy, které tuto neobvyklou teorii potvrzují.
„Homérova díla jsou plná sympatií s ženskými hrdinkami, což v tehdejší době nebylo příliš obvyklé,“ říká například britský spisovatel Samuel Butler (1835–1902). Je faktem, že starověké společenské normy předpokládají jednoznačné dominantní postavení muže.
Například v Athénách jsou ženy považovány za součást manželova majetku a jejich jediným úkolem je dobře se postarat o domácnost. Jak je tedy možné, že v Homérových dílech se vyznačují obrovskou sebejistotou?
Je to snad tím, že slavný básník byl ženského pohlaví a snažil se s pomocí svého díla změnit zažité stereotypy?

Přepíšeme učebnice?
„Ve skutečnosti je opravdu mnohem pravděpodobnější, že Homér byl ženou,“ říká britský překladatel a historik Andrew Dalby (*1947). Podle něj o tom svědčí také celková stavba a jazyková úprava jeho děl.
„Na základě srovnávací antropologické analýzy jsem k tomuto závěru opravdu došel,“ tvrdí Dalby. Měli bychom tedy přepsat všechny učebnice a také změnit všechny kresby, malby a sochy starořeckého básníka?
Nebo je kontroverzní teorie založená jen na velmi chatrných základech? „Možnost, že Homér byl ženou, je samozřejmě pouze a jenom hypotéza.
Minimálně nám ale připomíná, jak málo toho vlastně o tomto slavném básníkovi víme,“ dodává britská odbornice na antickou literaturu Emily Wilson (*1971).