Asi 2200 let starý chrám z doby faraona Ptolemaia IV. byl nedávno objeven v Egyptě. Ruiny nyní zkoumají archeologové, kteří se pokoušejí získat pokud možno co nejvíce informací o jeho dávných obyvatelích. Jaká tajemství dávno ztracený chrám skrývá?
Nečekaný a neuvěřitelný objev se podařil stavebním dělníkům ve městě Tama nacházejícím se severně od Sohagu na západním břehu řeky Nilu. Když vykopávali kanalizační potrubí, objevili pod zemí zbytky nějaké zřejmě velice staré budovy.
Stavba byla okamžitě zastavena a na místo dorazili archeologové, aby místo prozkoumali, načež se ukázalo, že ruiny patří chrámu faraona Ptolemaia IV. (244–204 př. n. l.).
NEOBLÍBENÝ PANOVNÍK
Archeologové dosud odkryli vápencové stěny a podlahy, konkrétně zdi táhnoucí se od severu k jihu a východu na západ. V jedné z postranních ulic byl rovněž odkryt jihozápadní roh chrámu.
Vedoucí egyptského Centra pro památky starověku Mohamed Abdul Budaiya uvedl, že chrám byl zřejmě zasvěcen bohu záplav a úrody Hapimu, který byl zodpovědný za každoročního zaplavení řeky Nilu, což umožnilo Egypťanům úspěšné pěstování plodin.
Stěny stavení totiž ještě po dvou tisícovkách let zdobí „opakující se vyobrazení Hapiho nesoucího obětiny doprovázená mnoha zvířaty a různými ptáky“ vyryté do kamene. Odkryty byly také zbytky textů obsahujících jméno krále Ptolemaia IV.
Egyptský panovník Ptolemaios IV. zvaný též Filopatór není mezi lidmi Egypta příliš oblíbený. Raději nad vládnutí zemi se věnuje ustavičnému pití a většinu státnických starostí nechává na svém knězi.
Posledních pět let vlády proti Ptolemaiovi jedno poddaní hlasitě protestují. Pro dnešní archeology je i přesto doba jeho vládnutí zajímavá, jde přeci jen o historii vzdálenou 2200 let!
A každá památka z té doby může podat nové a nové informace o životě tehdejších Egypťanů.