Americký amatérský archeolog William J. Meister se tváří znepokojeně. 1. června roku 1968 se snaží najít další důležité fosilní nálezy v oblasti Antelope Springs nedaleko amerického města Delta ve státě Utah. Právě tato lokalita je totiž proslulá nálezy pravěkých zkamenělin.
V jednom zpevněném sedimentu objeví dva otisky ve tvaru podrážky. Jsou asi 26 centimetrů dlouhé, v samotném chodidle 10 centimetrů a v patách zhruba 8 centimetrů široké.
V levé noze jsou zcela zřetelně vidět zbytky trilobitů, kteří vyhynuli před zhruba 250 miliony let. Vypadá to, jako by byli usmrceni právě podrážkou boty.
Podle současných vědeckých poznatků se ale vůbec první člověk vzpřímený (Homo erectus) vyvinul před asi 1,8 milionu let v Africe. Jak se tedy v Utahu mohou nacházet otisky lidských sandálů spolu s trilobity? Mnozí badatelé nakonec dojdou k jednoznačnému závěru. Za vším stojí cestování v čase!

Dlouho hledaný důkaz?
Nálezce otisků William J. Meister je ze svého objevu rozrušený. Začne se o něm proto radit s vědci a badateli z mnoha různých oborů Všichni mu potvrdí, že otisky patří pravděpodobně do období tzv.
kambria před cca 540 miliony let, v němž člověk ještě rozhodně neexistoval. „Tento nález vůbec nezapadá do časové periody, ve které údajně vznikl. Může proto dokazovat, že cestování časem je opravdu možné,“ říká irský publicista James Herbert Brennan (*1940).
Skeptici však něco takového jednoznačně odsuzují. Podle nich nejde o otisky bot, ale o geologický fenomén, který šlápoty pouze připomíná. Prokázat se jim to ale nepovede. Tvrdí proto, že cestování v čase je nemožné, jelikož by jeho následkem vznikaly tzv. časové paradoxy.

Dokážou to budoucí generace?
Jedním z nejhorlivějších zastánců možnosti cestovat v čase je izraelský profesor fyziky Amos Ori (*1956). Podle něj je tou nejlepší cestou snaha o zakřivení časoprostoru (pojem sjednocující čas a prostor do jednoho čtyřrozměrného objektu–pozn. red.).
„Gravitace zakřivuje časoprostor a zpomaluje hodiny. Některé části vesmíru by se proto mohly zcela přirozeně nebo díky lidskému zásahu zakřivit zpět samy k sobě,“ vysvětluje Ori.
Osoba, která by se pohybovala poblíž této smyčky, by se pak údajně mohla navrátit v čase zpět. Profesor Ori dokonce navrhuje teoretický model, jak by se toho mohlo dosáhnout, ale zároveň připouští:
„Stále nedisponujeme potřebnou technologií, abychom to mohli uvést do praxe. Budoucí generace by ale mohly.“ Je tedy možné, že lidstvo někdy bude schopné cestovat v čase?