O megalitických řadách kamenů v oblasti francouzské Bretaně bylo napsáno již mnoho odborných i populárně-naučných pojednání.
Jedna z možných teorií dává vznik záhadných kamenných alejí do souvislosti se zemětřesením. Pojďme se na tuto originální hypotézu podrobněji zaměřit.
Nejzáhadnější jsou vyrovnané souběžné či vějířovité řady více než 4000 kamenů u obce Carnac. Proč jsou postaveny právě na „té“ a nikoli „jiné“ linii? Náhoda to jistě nebyla!
Legendy a teorie
Existence tajemných kamenných řad vždy budila náležitou pozornost. Když se nedostávalo lepších teorií, pomohly legendy. Kameny jsou prý ve skutečností zkamenělí římští legionáři. Ti pronásledovali sv.
Kornélia tak houževnatě, že dotyčnému už došla i jeho svatá trpělivost. Proměnil vojáky v kameny. Jen škoda, že toto kouzlo bylo již zapomenuto. Jistě by našlo uplatnění i v současnosti. Jiné teorie již aplikovaly do hypotéz historii. Dávaly megalitické kameny do souvislostí s dávnými obřady.
Kamenný seismograf
S velmi zajímavou teorií přišel později Pierre Méreaux. Ten označil kamenné řady za primitivní, leč velmi účinné seismografické zařízení. Kameny byly prý postaveny v linii seismického zlomu.
Když přicházelo zemětřesení, dobře postavený a vyvážený kámen indikoval sebemenší otřes viditelným pohybem.
Pokud by tomu tak bylo, pak by megalitický seismograf v Bretani značně předběhl první přístroj na detekci zemětřesení, který vznikl v Číně v roce 132 našeho letopočtu.
Zemětřesení v Bretani? Bylo, je a bude. Například v únoru 2022 postihlo Bretaň zemětřesení o síle 1,9 Richterovy škály. Za poslední rok tato oblast pocítila přes dvě stě mikrootřesů. Kývaly se megalitické kameny u Carnacu? Nekývaly? To je další záhada.
Možná, že už nejsou kameny tak dobře postavené a vyvážené, jak zamýšleli megalitičtí lovci zemětřesení, a je na čase přejít od kamenů k elektronice. Vrátit se do „doby kamenné“ můžeme vždycky…