Zejména v Rakousku a v Bavorsku se můžeme setkat s původně alpským strašidlem, rohatou příšerou jménem krampus. Tato bytost bývá také nazývána koňský čert nebo horský čert. Rozhodně není prý radno dívat se jí do očí…
Odkud pochází?
Tato starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách, se odtud postupně rozšířila do celého Rakouska a následně i do okolních zemí. Legenda o krampusovi se datuje až do předkřesťanské doby.
Traduje se, že byl několikrát spatřen v Alpách a následně rovněž v Maďarsku, Itálii a dokonce i v Česku. V moderním vizuálním pojetí je krampus čert dotažený do extrému, který požírá zlobivé děti.
Po horských vesničkách a městech chodí krampus většinou od listopadu až do ledna. Někdy bývá také zobrazován, jak pronásleduje vnadné ženy. Symbolizuje tak zřejmě i neřest.
Špatná pověst
Krampus je rohatá příšera, kterou lze považovat za rakouský a německý ekvivalent českého čerta. Objevuje se obvykle v doprovodu svatého Mikuláše. Jeho úkolem je zkrátka potrestat zlobivé děti.
Obvykle je sní okolo 22. prosince a pak se údajně promění v člověka, který si z toho, co se dělo během proměny, nic nepamatuje. Jeho role byla jasná.
Zatímco svatý Mikuláš dával hodným dětem dárečky, on měl na starosti ty zlobivé, které chytal do svého velkého pytle. O pátém prosinci se tak začalo říkat, že je takzvanou krampusovou nocí, v originále Krampusnacht.
Jak vypadá?
Krampus je totiž mimo jiné asi nejznámějším netvorem z období Vánoc. Do jeho „výbavy“ patří řetěz, snad pod vlivem křesťanství, které se snaží o spoutání ďábla? Právě řinčení řetězů údajně vyvolává dramatický efekt a následný strach.
Řetězy někdy doplňují rovněž i zvonky různých velikostí. V ruce pak krampus drží metlu z březových prutů na vyplácení neposlušných dětí. Místo prutů v některých krajinách používá i bič.
Krampus se objevuje v různých variantách, ale některé znaky jsou stejné u všech – je chlupatý, porostlý černými či hnědými chlupy, místo jedné nohy má kopyto, rohy kozy, vyplazený dlouhý jazyk a strach nahánějící tesáky.
Skutečně děsivý…
Německého krampuse by si však snad nezasloužilo ani to nejzlobivější dítko. Vypadá zkrátka, jako kdyby přišel z nejhlubší pekelné díry, a zlobivé děti mu prý nakonec skutečně končí na talíři. Jeho špatnou pověst podporují pak i každoroční průvody.
A proč se mu vlastně říká krampus? Slovo „krampen“ totiž znamená v překladu „pařát“…