V rámci postupujících možností dálkového výzkumu kosmu se čas od času někde objeví planeta, o níž vědci prohlásí, že by mohla být druhou Zemí.
Tedy že má potenciál být domovem života. A právě takové planety jsou logicky ideálními kandidáty na roli cíle vesmírných signálů vysílaných ze Země.
Jednou z nich je i Gliese 581c, jedna z velkých planet obíhající hvězdu Gliese 581. Od Země je vzdálena pouhých 22 světlených let, což je na vesmírné poměry v podstatě kousek. Na co tedy čekat?
V říjnu roku 2008 je ke Gliese 581c při projektu AMEF (A Message From Earth – zpráva ze Země) vyslán z ukrajinského radioteleskopu RT-70 digitální rádiový signál obsahující celkem 501 různých zpráv.
Zajímavostí je, že jednotlivé vzkazy byly vybrány z příspěvků v soutěži na nepříliš úspěšné americké sociální síti Bebo.
Vyslaný signál by měl k planetě Gliese 581c dorazit na vesmírné poměry relativně brzy, již na počátku roku 2029. Můžeme poté očekávat odpověď?
Druhý pokus
Datová kapsle z roku 2008 ale není jediným vzkazem směrovaným do planetárního systému hvězdy Gliese 581. O rok později, v roce 2009 vědci posílají do těchto končin další radioteleskopickou zprávu.
Vede je k tomu fakt, že astrobiologové přehodnotili svůj názor na potenciál života na Gliese 581c a nyní se domnívají, že lepší podmínky pro jeho vznik a rozvoj panují na sousední planetě Gliese 581d.
Je právě takovéto zkoušení tou pravou cestou k objevení cizí mimozemské civilizace? A co by nám vůbec takový kontakt mohl přinést?