reklama
5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Záhady historie
Jak Orlík ke svému jménu přišel
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 11.12.2020
5.7tis
Zámek Orlík nad Vltavou FOTO: Wikimedia Commons
584
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Majestátný zámek Orlík nad Vltavou stojí na kamenném ostrohu. Jeho předchůdcem byl stejnojmenný královský hrad, jak bylo tenkrát obvyklé. Ale odborníci se domnívají, že ještě před ním tu byl jakýsi hrádek, rovněž s původním názvem Orlík.

Zámek Orlík s pohledem na vodní nádrž Orlík FOTO: Wikimedia Commons Zámek Orlík nad Vltavou FOTO: Wikimedia Commons Orlík před napuštěním Orlické přehrady FOTO: Wikimedia Commons

NELEHKÉ ČASY PRO MÍSTNÍ OBYVATELSTVO

Kraj tu tehdy byl divoký a lesy těžko přístupné. A právě v nich se ukrývala tlupa divokých loupežníků. Při svých výpadech se chovali bezohledně, brali vše, na co přišli.

Kdo by se jim jen náznakem postavil, toho bez milosti zavraždili. V jejich čele stál krutý vůdce jménem Batěk. Ačkoliv se vojáci snažili udělat tomuto řádění konec, Batěk a jeho tlupa byli velmi ostražití.

Všechno by pokračovalo neměně, nebýt mimořádné události.

Batěk žil v dřevěné chýši, ukryté v těžko přístupném terénu. Bydlela s ním mladá žena s malým synkem. Ale matka náhle onemocněla a nakonec zemřela. Potom se o synka starala najatá chůva.

Zámek Orlík nad Vltavou - letecký pohled
Zámek Orlík nad Vltavou FOTO: Wikimedia Commons

CO SE TENKRÁT STALO?

O tom vypráví stará legenda. Jednoho dne, když se tlupa vrátila z nějakého lupu, v chýši nikdo nebyl. Zmizel malý synek i chůva. Protože Batěk svého syna velice miloval, celá tlupa zahájila rozsáhlé pátrání.

Les byl plný nebezpečí v podobě strží, prudkých potoků, ale i divoké zvěře. Pátrali i v noci při svitu loučí, ale pořád nic. Jeden mladý loupežník se vyšplhal po skalních útesech, a protože se snášela noc, připravil si zde lože.

Ráno zaslechl slabý dětský pláč. Vyšplhal proto ještě výše a ke svému údivu zde našel malé dítě. Leželo v prostorném orlím hnízdě, mezi sedmi mladými orlíčky, kteří ho hřáli svými těly. Bylo jasné, že dítě odnesl starý orel, aniž by mu nějak ublížil.

Co se stalo s chůvou se nikdy nedozvěděli.

ZMĚNA V ŽIVOTĚ BAŤKA A NÁZEV JEHO HRADU

Teprve po této události si Batěk uvědomil cenu lidského života a hrůznost dosavadní činnosti. Svolal celou svoji tlupu a oznámil, že předá její vedení někomu jinému a bude žít jen pro svého syna.

Ale všichni prohlásili, že se i oni vzdají svého neblahého řemesla a povedou normální život. Slíbili, že pro sebe postaví na skaliskách, kde bylo nalezeno dítě, hrad. A skutečně, do tří let tam stál hrad, který na památku šťastného nálezu pojmenovali Orlík.

Orlík před napuštěním Orlické přehrady FOTO: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.1tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 726
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.8tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]