Jedno je jisté – smrt čeká všechny bytosti na planetě. Jak si ji ale lidé představují? My vám pomůžeme rozeznat masky, které na sebe zubatá bere v různých dobách i koutech světa.
1
Smrt letí do vody
Smrt: Morena
Kdo ji zná: Slované
Zvyklost „vynášení smrti“ je již od 14. století dodnes součástí folkloru ve vesnicích od Česka po Rusko. Postava Moreny, bohyně smrti a zimy, je při tomto rituálu vytvořena ze slámy a hadrů a končí shozená ze skály nebo v plamenech. Slované tak vítají jaro, symbol nového života.
2
Pozor na šakalí hlavu
Smrt: Anup
Kdo ji zná: Egypťané
Anup, mužská postava s šakalí hlavou, ztělesňuje ve starém Egyptě boha smrti, mumifikace a pohřebišť. Patří k vůbec nejstarším bohům Egypťanů, kteří mají obzvláště vyvinutou představu posmrtného života. Po jeho bok časem přibude i Usir coby vládce podsvětí.
3
Vyhněte se smyčce
Smrt: Jama
Kdo ji zná: Indové
Indické svaté texty Upanišady zmiňují jako pána smrti, vládce a soudce zemřelých, boha Jamu. Ten také určuje duším přesné místo, kam mají po smrti putovat. Vyobrazován je jako děsivý a kulhající mužík v rudém oděvu. Jezdí na černém buvolu a lapá do smyčky své oběti.
4
Vykulené oči vidí vše
Smrt: Enma
Kdo ji zná: Japonci
V Japonsku rozhoduje o osudu duší zemřelých Enma, známý též jako Enma Ou a Enma Daiou. Buddhistický bůh smrti Enma posuzuje, zda má duše putovat do nebe, či do pekla. Je zobrazován jako muž s obříma vykulenýma očima, nad nimiž se klene mohutné obočí. Obléká se do rudé, ale proč bývá v tradičním čínském kostýmu, je záhadou.
5
Vyhaslá pochodeň
Smrt: Thanatos
Kdo ji zná: Řekové a Římané
V Řecku je bohem smrti mladý muž s křídly – Thanatos. Ten přilétá k mrtvému uhasit jeho pochodeň života. Kromě boha spánku, Hypnose, je jeho bratrem i převozník duší do podsvětí, Charón. Zatímco řeckým pánem podsvětí je Hádés, Římané jej nazývají Plutem. Thanatos pak v Římě získává jméno Mors.
6
Přestupní stanice na ostrově
Smrt: Donn
Kdo ji zná: Keltové
Irové vidí jako boha smrti a podsvětí Donna („Temného“) s podobou býka. Střeží bránu do podsvětní říše, která se nachází na skalami posetém ostrově Tech nDuinn. Na tomto místě přetrvávají údajně duše mrtvých před vstupem do světa mrtvých.
7
Černobílá zubatá
Smrt: Hel
Kdo ji zná: Germáni
V severské mytologii ztělesňuje smrt žena, tedy bohyně Hel, vládkyně temné říše mrtvých Helheim. Hel, z půlky černá a z půlky bílá, ale nemá vládu nad všemi dušemi. Padlí válečníci míří rovnou do síně hrdinů – Valhaly.
8
S ústy jako barakuda
Smrt: Hine-nui-te-pō
Kdo ji zná: Maorové
Hine-nui-te-pō, božská strážkyně smrti, má lidské tělo, ale oči ze zelených kamenů. Její dlouhé vlasy tvoří zelené mořské chaluhy, ústa má jako barakuda a v rozkroku jí vyrůstají ostré ploutve z nefritu a obsidiánu.
9
Stará dobrá smrtka
Smrt: kostlivec
Kdo ji zná: „západní“ civilizace
Pro západního člověka je smrtka či smrťák s kosou, zahalený do černého pláště, nejznámější podobou smrti. Ne všechny země se shodnou na pohlaví smrti. Kupříkladu v Německu je považována spíš za muže, v českých zemích naopak za ženu.
Doba středověku dbá na takzvané „memento mori“ (česky „pamatuj na smrt“) neustálým poukazováním na smrtelnost člověka.
10
Charismatický chlapík
Smrt: Ankou
Kdo ji zná: Francouzi
Z Evropanům dobře známé smrtky se zejména v Bretani vyklube Ankou – vysoký muž s širokým kloboukem a dlouhým kabátem.
Spolu se dvěma společníky v podobě kostlivců jezdí v rozkodrcaném vozíku taženém čtyřmi koňmi a sbírá duše mrtvých, aby jim pomohl na onen svět.
11
Nezabíjejte havrany
Smrt: havran
Kdo ji zná: severoameričtí Indiáni
Oproti evropským představám neznamená havran zlé znamení. Naopak je symbolem harmonie přírody, k níž patří nevyhnutelně i smrt. Havran ve spojení se smrtí je pomocníkem pro duše zemřelých. Neštěstí naopak pro indiány znamená havrana zabít.