Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uvedl?
Výraz Belzebub označuje démona, který bývá často jmenován i jako „pán much“. Proč? Lidé prý věřili, že něco tak strašného jako mouchy musel vytvořit někdo hodně krutý a k lidstvu krajně nepřátelský. Nebo je všechno jinak?

Blízkovýchodní božstvo
Historikové na to jdou i skrze jazykovědu. Výraz Belzebub má pocházet ze sousloví Baal Zebub. Jde o boha, který byl v dávné době uctíván v oblasti Blízkého východu. Do širšího povědomí se Belzebub dostal prostřednictvím židovských náboženských textů. Obecně je spojován s nemírnou konzumací jídla a nápojů, obžerstvím, chcete-li.

A jak je to s těmi vzpomínanými mouchami? Jedna teorie říká, že Belzebub byl vzýván při obřadech, které provázely krvavé oběti. Jak známo, krev přitahuje právě mouchy – dotěrný hmyz řádu dvoukřídlých, alespoň tedy některé jeho druhy.
Synonymum zlovolnosti
Belzebub se objevuje v Novém zákoně, kde farizejové obviňují Ježíše, že vyhání démony jménem Belzebuba. Zdá se, že právě tyto sentence Nového zákona přispěly k tomu, že lidé začali ztotožňovat Belzebuba se Satanem.

K tomuto omylu přispěly i některé známé apokryfní a literární texty, kde je Belzebub líčen jako padlý anděl spojený s Venuší. V každém případě je však Belzebub synonymem zlovolného démona a jako takový je zmiňován v teologických a dalších textech. Rovnítko mezi Satanem a Belzebubem však neexistuje.