Jedna z méně známých teorií mluví o tom, že svatým grálem by měl být smaragd. Zelený drahokam je spojován s láskou a se vztahy všeobecně.
Jinak se také smaragdu říká Venušin kámen, je totiž přisuzován planetě Venuši, pojmenované po římské bohyni lásky a krásy. V minulosti se smaragd používal k různým potřebám – léčbě zraku, epilepsie nebo také jako protijed. V Bibli se píše:
„Patří k apoštolským kamenům.“ Když archanděl Michael svrhl svého protivníka Lucifera (lat. Světlonoš, lux = světlo, fero = nesu) z nebe, vypadl prý z jeho koruny právě tento kámen.
Jak by se ale artefakt od svrženého anděla mohl stát jednou z nejvýznamnějších křesťanských relikvií? Nebo má snad tento kámen i jiný význam?
MICHAEL VERSUS VENUŠE?
Pokud se na to podíváme z pohledu pouhé teorie, vypadalo by to asi takto: Smaragd je připisován planetě Venuši, která každé čtyři roky opíše na obloze dokonalý pětiúhelník – symbol bohyně.
S přihlédnutím k této teorii není vyloučeno, ale ani dokázáno, že by archanděl Michael nestál proti padlému andělu Luciferovi, ale proti bohyni Venuši!
Dosti se to podobá dobám, kdy křesťanství potlačovalo pohanská božstva. Může tedy svatý grál být zeleným smaragdem z koruny pohanské bohyně?