Pyramidy nestavěli jen Egypťané, ale můžeme je najít po celém světě. Močikové byli jednou z kultur, která podivné stavby také budovala.
Jejich komolé pyramidy byly tvořeny nepálenými hliněnými cihlami a dnes už z nich tedy zbývají v podstatě jen homole zeminy, jejichž původní podobu není jednoduché zrekonstruovat.
Velmi netypicky Močikové pyramidy využívali mimo rituální účely i k bydlení, což je jinde nevídané.
V roce 2009 objevili kanadští archeologové vedení profesorem Edwardem Swensonem v údolí Jequetepeque na severu Peru pyramidu, jejíž dolní patra i plochý vrchol nesou stopy někdejšího trvalého obydlení. Podle všeho posvátnou stavbu kdysi obývali litci mědi.
BRUTÁLNÍ NÁSILÍ
„Naším největším překvapením bylo, když jsme na vrcholu pyramidy objevili luxusní ‚bydlení´,“ říká Swenson.
Ačkoliv povolání litců mědi nevypadá na první pohled nijak prestižně, jeho vykonavatelé se u Močiků těšili solidní společenské vážnosti, neboť měď pro tuto kulturu byla posvátná. Močikové obecně cenné kovy nevnímali tak jako my.
Zlato pro ně bylo symbolem Slunce, stříbro zase symbolem Měsíce a měď náležela Zemi. Proto také tyto kovy patřily jen těm nejvýše postaveným členům společnosti a skrývala se v nich velká symbolika. Pyramida ale nebyla využívána jen k bydlení.
Kromě obytných jednotek na ní totiž byly nalezeny i ostatky rituálně obětovaných těl se stopami brutálního násilí. Zřejmě se zde tedy prováděly i krvavé rituály.