26. ledna 1966: Během dopoledne opouští dům v australském Adelaide Jane, Arnna a Grant Beaumontovi. Je jim mezi pěti až devíti lety. Nikdy se nenajdou.
Domů     Náboženství a okultismus
Maorský tanec Haka, možný klíč k velkým úspěchům
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 2.2.2021
5.8tis
Rugbisté Nového Zélandu předvádí Haku. Foto: treehugger.com
42
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Tajemným národem jsou novozélandští Maorové. Původem polynéští ostrované mají nevšední zvyky, osobité náboženství i svérázný jazyk. Maorská řeč ve spojení s tancem a boží náklonností prý plodí specifické kouzlo, které s sebou nese recept na vítězství. Prostředníkem má být prastarý rituální tanec Haka.

Rugbisté Nového Zélandu předvádí Haku. Foto: treehugger.com Haka je na Novém Zélandu populární nejen ve světě sportu. Foto: youtube.com Kde se vzal nápad na haku? inews.co.uk Co je tajemstvím haky? abc.net.au
Haka je na Novém Zélandu populární nejen ve světě sportu. Foto: youtube.com

Desítky napnutých nohou dopadají do orosené trávy. Zem pod nimi duní i kilometry daleko. Hlasitý bojovný ryk naléhavě přerušuje idylku okolní malebné přírody. A každé další slovo stimuluje atmosféru s údernou prosbou do nebes.

Zpěněná krev bratrů přitom pulzuje v rytmu svátečního okamžiku. To vše dokáže pouze tanec Haka. Neobyčejná podívaná je původně hromadný maorský tanec. Bývá také označován jako bojový tanec, protože jej bojovníci tančí před bitvou.

Unikátní akustické projevy tanečníků doprovází pokřik, gestikulace rukou, zlověstné podupávání, hlasitý křik, děsuplné grimasy či vyplazování jazyka. Významem tance bylo dodání odvahy tanečníkům a zastrašení nepřítele. Mění se v dnešní době jeho význam?

Kde se vzal nápad na haku? inews.co.uk

KDO OSVÍTIL STARÉHO VŮDCE KMENE?

Říká se, že autorem stěžejního textu rituálu Haka, známého jako Ka Mate, je někdejší maorský vůdce Te Rauparaha (1768–1849), který tuto rituální formuli dává dohromady zřejmě kolem roku 1820.

V té době působí jako vůdce kmene Ngāti Toarangatira (Ngāti-Toa) náležícího do maorské konfederace Tainui. Jeho kmen sídlí poblíž dnešního přístavu Kawhia v oblasti Waikato. V praxi existují různé druhy bojové Haky – Haka taparahi předváděná beze zbraní, nebo Peruperu se zbraněmi.

V dnešní době se však jedná spíše o druh zábavy pro pozorovatele. Tento tanec je v současnosti populární díky národnímu ragbyovému týmu All Blacks z Nového Zélandu, který jej pravidelně předvádí před začátkem každého mezinárodního klání.

Mezi jejich předzápasové rituály patří již od roku 1905. A svou účinnost zřejmě skutečně má! Nový Zéland totiž patří v rugby do absolutní světové špičky a v roce 2011 se dokonce novozélandský národní tým stává vítězem mistrovství světa.

Co je tajemstvím haky? abc.net.au

TAJEMSTVÍ HRŮZYPLNÉHO KŘEPČENÍ

Jaké jsou však skutečné kořeny tohoto prazvláštního tance? To zřejmě nikdo přesně neví. Haka má dlouholetou tradici a dědí se z generace na generaci. Říká se, že tajemství a pravý význam tance zná jen pár vyvolených.

Ti ho však nesmí prozradit lidem mimo maorskou komunitu. Jak je ovšem vidět, ještě dnes má tanec Haka své opodstatnění a za sebou prokazatelné úspěchy. Skutečně magický tanec předků přivolává vítězství? Rituál, při kterém vámi projede mráz, se má totiž konat s podporou starých maorských bohů v zádech!

Zdeněk Pospíšil

Foto: treehugger.com, youtube.com, inews.co.uk, abc.net.au
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.1.2022 2.5tis
Deštné v Orlických horách je v zimních měsících vyhledávané lyžařské středisko. Příznivci sjezdové lyžování tu mohou nejen spoléhat na správně seřízená bezpečnostní vázání, ale mohou rovněž požádat o přímluvu za šťastný návrat z lyžovačky i „místní“ Pannu Marii Královnu (tzv. Deštenskou). Za historií Panny Marie-Deštenské musíme putovat až do přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Tehdy […]
od Eva Soukupová 21.1.2022 2.6tis
Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným odporem k jakýmkoliv nadpřirozeným jevům. Po setkání s jistým médiem se ale její život obrátí naruby. Začne se plně věnovat magii, věštění a parapsychologii. Nejdříve jako kartářka a pak jako médium, které řeší zločiny.     V minulosti by byla americká parapsycholožka Noreen Renier (*1937) jistojistě považována za čarodějnici […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 3.2tis
Lidé jsou toho přesvědčení, že když evoluce nabízí odpovědi na změny života, měla by také vysvětlovat i jeho vznik. I přes všemožná zjištění, jakými jsou nejrůznější adaptace v průběhu času, však evoluce dosud není schopna objasnit skutečný původ života. S evoluční teorií je možné nahlédnout o mnoho let zpět až k tzv. LUCA (Last Universal Common […]
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 2.8tis
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Mirek Brát 20.1.2022 3.5tis
V Podorlické pahorkatině se nachází poutní místo Rokole s pramenem údajně zázračné léčivé vody. Název Rokole pravděpodobně vychází z geografické polohy místa v roklině, tedy od slova rokle. Tamní lesní studánka je dobře známá v širokém okolí. Jaká legenda proměnila tuto lokalitu ve vyhledávané  poutní místo? Prvotní legenda spojená s oblastí Rokole má v sobě zřetelný nádech mariánského zázraku. Jde […]