V listopadu roku 2018 astrologové oznámili objev malé exoplanety u Barnardovy hvězdy. Ta se nachází 6 světelných let od Země a je tak pro naši planetu nejbližší hvězdou.
Barnardova hvězda je co do klasifikace červeným trpaslíkem, a přestože je mnohem blíže Slunci než země, panují zde velmi chladné podmínky. To platí i o exoplanetě nazvané Barnardova hvězda b.
Vědci nyní přišli s názorem, že navzdory těmto chladným podmínkám by zde mohl existovat mimozemský život.
Barnardova hvězda b má minimálně třikrát větší hmotnost než Země a kolem své hvězdy oběhne za 233 dní. Astronomové se domnívají, že má planeta železné, nebo niklové jádro, které ji vyhřívá zevnitř.
Díky geotermální činnosti by pak na planetě mohl existovat život podobně jako v případě podpovrchových jezer v Antarktidě.
Ve vesmíru by to ostatně nebyl ojedinělý jev, výzkumy dokázaly, že se pod ledovou vrstvou na Jupiterovu měsíci Europě nachází oceán kapalné vody.
Barnardova hvězda b byla objevena v rámci projektu Red Dots, který se zaměřuje právě na hledání exoplanet u vybraných červených trpaslíků v blízkosti Země.
Projekt je duchovním pokračovatelem projektu Pale Red Dot, díky němuž byla v roce 2016 objevena exoplaneta Proxima b u nejbližšího hvězdného systému Země Proxima Centauri.