Anežka Přemyslovna je dnes vnímána jako jedna z předních národních světic. Narodila se asi roku 1211 jako dcera Přemysla Otakara I. Již v dětství byla zasnoubena Boleslavu Polskému, který však zemřel, když byla Anežka ještě dítě.
Plně se oddala náboženskému životu, když jí její bratr Václav I. oficiálně povolil stát se řeholnicí. Anežka pak založila klášter menších bratří a jeho ženskou větev řádu sv. Kláry, takzvané klarisky.
Anežka byla celý život známa svou laskavostí a zbožností. Její osoba je obestřena řadou pověstí a legend, z nichž některé jsou jistě založené na pravdě.
První známá zaznamenaná událost se váže k době, kdy se vlády ujal Přemysl Otakar II., jenž si své tety Anežky velice vážil. Před osudnou bitvou se šel s tetou rozloučit. Ta však již tušila neblahý konec a okamžitě se modlila za svého krále…
Tragické vidění
Když 26. srpna 1278 konaly jeptišky prosebný průvod v ambitu kláštera, náhle se Anežka zastavila, zbledla a oči se ji obrátily v sloup. Vyděšené sestry začaly plakat, ale v tom okamžiku se Anežka probrala se slovy:
,,Právě jsem viděla bojiště a na něm zohavenou mrtvolu Přemysla Otakara, viděla jsem ho, jak ho odnášejí. Češi již nemají krále!“ Teprve za několik dní se tragická zpráva potvrdila.
Zázraky světice
Anežka údajně konala zázraky nejen během svého života, ale i po smrti. Když prý například řádové sestry přikryly Anežčiným pláštěm tělo těžce nemocné sestry, ta se okamžitě uzdravila.
Dodnes však nebyly nalezeny ostatky této přemyslovské princezny. Jedna z legend tvrdí, že když se klarisky během husitských válek přesunuly z Prahy do Panenského Týnce, ostatky Anežky Přemyslovny si s velkou pravděpodobností mohly vzít s sebou. Důvod by byl.
Klášter totiž nechal budovat Habart ze Žerotína, jelikož Anežka prý vyléčila jeho ženu Scholastiku z neplodnosti. Chrám ale nikdy nebyl dokončen. Jeptišky zde však měly léčivý pramen a školu.
Když byl klášter v roce 1782 zrušen, jeptišky prý cenný artefakt ukryly kamsi do podzemní chodby… Mohou se tedy ostatky sv. Anežky skutečně nacházet právě někde v Panenském Týnci? Podle senzibilů je Panenský Týnec místem, kde vyvěrá velmi pozitivní energie.
Mohou být snad jejím zdrojem právě tyto svaté ostatky? Existují však i další teorie o jejich osudu…
Záchrana české země?
Například spisovatelka a publicistka Popelka Biliánová (1862-1941) se zase domnívala, že tyto ostatky byly husity vhozeny do řeky Vltavy.
Doufejme, že se v tomto případě jedná skutečně jen o pouhou domněnku, protože již od 15. století je s těmito ostatky spojeno proroctví, které předpovídá, že v české zemi nastanou klidné a šťastné časy, až bude tělo princezny Anežky objeveno.
Navíc, když 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. prohlásil Anežku Českou za svatou, pouhých pět dní poté začaly v Čechách události, které ve výsledku vedly k pádu komunismu u nás. Mnozí věřící toto dění spojují právě s působením světice. Snad tedy brzy skutečně objevíme Anežčino místo posledního odpočinku…