Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Konspirace: Opravdu letěl do vesmíru jako první Gagarin?

Alexej Ledovskij, Terentij Šiborin, Andrej Mitkov, Alexej Bělokonov, Ivan Kačur, L. Gračov, Pjotr Dolgov nebo Vladimir Iljušin. To jsou nejčastěji zmiňovaná jména v souvislosti s údajně utajenými sovětskými lety do vesmíru.

S lety, které měly proběhnout ještě před slavným letem Jurije Gagarina. S lety, které neprosákly na veřejnost prý proto, že vesměs skončily tragicky. Jaká je pravda?

Kdo byl prvním člověkem ve vesmíru? Byl to skutečně sovětský kosmonaut JURIJ ALEXEJEVIČ GAGARIN (1934 – 1968), jak se oficiálně uvádí? O tom se dodnes vedou vášnivé spory. Kdo ho tedy možná předběhl? A jak tito lidé dopadli?

CO VĚDĚLI AMERIČANÉ?

Americký spisovatel JAMES EDWARDOBERG (*1944), který dříve pracoval ve vojenském raketovém výzkumu a také v houstonské centrále americké NASA, se v knize Utajené sovětské havárie z roku 1988 zabývá různými případy.

Jmenuje například sovětského kosmonauta ALEXEJELEDOVSKÉHO, který má zahynout v roce 1957 při letu po tzv. balistické dráze (vypočitatelná dráha rakety daná fyzikálními zákony – pozn. red. ) ze sovětského kosmodromu Stancija Volgograd (Kapustin Jar).

Při podobném pokusu mají přijít o život v roce 1958, resp. v roce 1959 i jeho kolegové TERENTIJ ŠIBORIN a ANDREJ MITKOV, následně v září 1960 PJOTR DOLGOV při havárii na startovací rampě. Sám Oberg však považuje tato fakta za nepravdivá.

Stejného názoru je i americký spisovatel PHILIPJULIAN KLASS (1919 – 2005), který v knize Tajné stráže v kosmu z roku 1971, věnované kosmické špionáži, o Gagarinově prvenství vůbec nepochybuje. „Síť amerických pozemských sledovacích stanic podél sovětských hranic a zpravodajských družic washingtonské centrále umožňuje sledovat všechny přípravy ke kosmickým letům na sovětských kosmodromech,“ konstatuje. „Navíc Pentagon se přece dověděl o pozdějších startech kosmonautů Jurije Gagarina a Germana Titova ještě předtím, než je ofi ciálně oznámila sovětská tisková agentura TASS, tak proč by to v předchozích případech bylo jinak?“ ptá se.

Jurij Alexejevič Gagarin

ODHALENÍ ZA PÁR DOLARŮ

Západní pochybovači však na dobových fotografi ích sovětských kosmonautů nacházejí tváře, které jsou o nějakou dobu později vyretušovány. Není to právě proto, že někteří z kosmonautů utajeně zahynuli a kvůli obavám z prozrazení jsou pro jistotu odstraněni z ofi ciálních obrazových materiálů?

Anebo šlo snad o to, že část kandidátů na let do vesmíru se znelíbila tehdejším komunistickým vůdcům? Vývoj kosmického programu na konci 50. let 20. století znamená také obrovský impuls pro dobrodružné radioamatéry, kteří mohou „surfovat“ po radiovlnách a naslouchat signálům bezpilotních družic a později i otevřené komunikaci mezi posádkami lodí a pozemními středisky.

Mezi takové nadšence patří i italští bratři ACHILLEa GIOVANNI BATTISTA JUDICA CORDIGLIA, kteří si v roce 1957 staví v Turíně svoji amatérskou sledovací stanici Torre Bert. Ačkoli pořizovací cena jejich přístrojů činí údajně pouhých 8 dolarů, dokážou jimi zachytit až neuvěřitelné věci.

Když například v roce 1964 navštěvují řídící střediska americké NASA v Huntsville, Beltsville, Houstonu a na Cape Canaveral, přehrávají tamním žasnoucím technikům pásek s nahrávkou rozhovorů, které vedl během mise Friendship 7 v roce 1962 americký astronaut JOHN GLENN (*1921) s řídícím střediskem.

Nejsou to tedy rozhodně žádní „žabaři“ – jen málokdo má v této oblasti a v této době podobné jméno jako oni.

Co slyšeli italští bratři Achille a Giovanni Battista Judica Cordiglia na své amatérské sledovací stanici? Byly to zvuky srdce neznámého kosmonauta?

KDO VOLÁ O POMOC?

Právě zmínění bratři údajně zaznamenávají počátkem 60. let několik znepokojujících spojení sovětského řídícího střediska s kosmonauty v nesnázích. 28. listopadu 1960 jde prý o záhadnou zprávu „SOS celému světu“ vysílanou třikrát morseovkou z letící kosmické lodě!

O 3 dny později Sověti oznamují neúspěch při startu jedné z družic, ale už se ani slovem nezmiňují o člověku, nebo dokonce o lidech na její palubě. Podobně tito Italové zachycují 17. května 1961, tedy zhruba měsíc po letu Jurije Gagarina, volání několikačlenné posádky o pomoc – jeden z hlasů má přitom údajně patřit ženě, která si stěžuje, že v kabině prudce stoupá teplota!

Oficiální sovětská místa ale mlčí…

POSLEDNÍ VÝDECH?

Nejkontroverznější a nejděsivější nahrávky italských bratrů pak pocházejí ze 4. února 1961. Na jedné je zachycen kolísavý tep srdce, na druhé těžké a nepravidelné oddechování. Mohlo jít o člověka, nebo o celou posádku?

Proslulý italský kardiochirurg DR. ACHILLE MARIODOGLIOTTI (1897 – 1966) následně prohlašuje, že jde o rychlé bušení srdce umírajícího člověka a o poslední oddechování, které má patřit člověku v bezvědomí na prahu smrti.

Pokud však na tuto teorii přistoupíme, o koho se jedná? Do jaké míry jsou pravdivé spekulace, že šlo o sovětské kosmonauty ALEXEJE BĚLOKONOVA, IVANA KAČURAa L. GRAČOVA? Tají před námi něco Sověti, nebo jde o podvod?

ŠVÉDSKÝ ASTRONOM JE PROTI

Pravděpodobně největším protivníkem tvrzení obou italských bratrů je švédský astronom SVENGRAHN (*1946). Ten tvrdí, že záznamy dechu a tepů srdce nebyly na lodích typu Vostok přenášeny hlasovým okruhem.

„K tomu se Sověti dostali až na konci 70. let, kdy tato data vysílali z paluby Saljutu 6. V dobách Vostoku 1 a Voschodu 1 byly tyto údaje přenášeny pouze telemetrií (předávání údajů z družice, rakety nebo letadla na zem během letu – pozn.

red.), a tudíž nemohly být slyšitelné,“ říká Sven Grahn. Odkud tedy nahrané tajemné zvuky pocházejí?

BYL PRVNÍM ILJUŠIN?

Jedním z těch, o kterých se mluví, že mohli Gagarina předběhnout, je i VLADIMIR SERGEJEVIČ ILJUŠIN (*1927), syn proslulého sovětského leteckého návrháře SERGEJE VLADIMIROVIČE ILJUŠINA (1894 – 1977), který je v 60.

letech zástupcem tajemníka Nejvyššího sovětu a držitelem tří vyznamenání Hrdina Sovětského svazu. Právě Vladimir je vynikajícím zkušebním pilotem. V roce 1959 se navíc stává světovým rekordmanem ve výškovém letu, když ve svém bitevníku Suchoj 9 dosahuje výšky 30 kilometrů.

O rok později dostává i on vyznamenání Hrdina Sovětského svazu. Na prvního kosmonauta ve vesmíru zkrátka zcela ideální člověk! Na počátku roku 1961 jsou v sovětském tisku dokonce uveřejněny fotografie, na kterých se právě Iljušin podrobuje kosmonautickému výcviku – a podle informací v něm má být prý nejlepší!

Dostává tedy šanci letět do kosmu? Podle jedné z teorií ano!

NEČEKANÉ KOMPLIKACE

Pouhých 5 dní před prvním ofi ciálním Gagarinovým letem do vesmíru, v pátek 7. dubna 1961, má z kosmodromu Bajkonur údajně vyletět raketa Rossija právě s Vladimirem Iljušinem! Podle všeho ale během prvního obletu Země dochází k problémům.

Iljušin totiž prý přestává reagovat na podněty z řídícího střediska, a dokonce ztrácí vědomí! Pro sovětské letové středisko je však naprosto nepřípustné, aby došlo k tragédii. Údajně tedy rozhoduje o dálkovém provedení nouzového přistání v průběhu třetího obletu.

Po průletu atmosférou se nad kabinou sice otevírají brzdící padáky, ale jejich výkon není zdaleka takový, aby Iljušin mohl ve výšce zhruba 6 kilometrů opustit kabinu a snést se k zemi na vlastním padáku (jako o pár dní později Jurij Gagarin – pozn. red.).

Navíc to neumožňuje ani jeho zdravotní stav! Kabina tedy tvrdě dopadá na zem – údajně doprostřed Číny, s níž Sovětský svaz v té době nemá příliš přátelské vztahy. Iljušin tento pád sice zázračně přežívá, má však velmi vážná zranění.

Co teď?

Vladimir Iljušin

SOVĚTI: BUDEME MLČET!

Kreml v tuto chvíli údajně stojí před rozhodnutím, zda veřejnosti říci pravdu, nebo Iljušinův nepovedený první let zamlčet. Kterou variantu volí? Rozhoduje se mlčet! Netuší ale, že o Iljušinově letu v té době už spekulují američtí novináři z deníku US News & World Report. Tvrzení Sovětů, že se Iljušin zranil při dopravní nehodě v Číně už v červnu 1960, nevypadá moc věrohodně. O den později se schází vedení kosmických letů v sovětském Soči na tajné schůzce, kde je rozhodnuto o letu kosmonauta Jurije Gagarina, který se 12.

dubna 1961 šťastně uskuteční. Jak to ale bylo s Vladimirem Iljušinem? Opravdu předběhl Jurije Gagarina? A co si myslet o jeho prohlášení, které před pár lety poskytl novinářům: „Nezlobte se, ještě budu mlčet.

Společnost ještě není připravena unést pravdu!“?

JAK TO BYLO S DOLGOVEM?

V roce 2002 se k Iljušinově případu vrací americký novinář MARKWADE. Upozorňuje, že zatímco většinu sovětských tajemství se Američanům podařilo objasnit, žádné spolehlivé stopy po Iljušinově letu nikdy nenašli.

Přes veškeré pochybnosti to vypadá, že Gagarin byl opravdu prvním člověkem ve vesmíru. V roce 1973 otiskuje prestižní německý časopis Spiegel článek VLADIMIRA FJODOROVA, sovětského emigranta a specialisty na radiotechniku.

Ten je přesvědčen, že Gagarin byl první, a připomíná pouze jedno další jméno – jméno údajného kosmonauta PJOTRA DOLGOVA. „Dolgov opravdu zahynul, nikoli ale před Gagarinovým startem, ale až koncem roku 1962, když se mu při skoku z výšky 25 kilometrů rozhermetizoval skafandr,“ píše.

Pochybnosti o Gagarinově prvenství vyvrací v 90. letech 20. století i ruský spisovatel a novinář deníku Komsomolskaja pravda JAROSLAV GOLOVANOV, který se touto problematikou pečlivě zabývá. „Nikdo před Gagarinem tam nahoře nezahynul.

(…) Tak mnoho jsme svým čtenářům, posluchačům a divákům v minulých letech lhali, až nám úplně přestali věřit, přestali nás číst, poslouchat i sledovat.“

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lidé s epilepsií přestávají kvůli nemoci sportovat: Ale zbytečně
epochaplus.cz

Lidé s epilepsií přestávají...

Máte epilepsii, raději nesportujte, je to nebezpečné...
LEPŠÍ.TV? Televize pro opravdové gurmány!
tisicereceptu.cz

LEPŠÍ.TV? Televize pro...

Recepty i televizní hvězdy na jednom talíři! Jako by se...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Raz, dva, tři, čtyři… The Wave!
rezidenceonline.cz

Raz, dva, tři, čtyři…...

Při pohledu z ulice Mornigside ve Venice,...
První vodíkový vrtulník dostává obrysy
iluxus.cz

První vodíkový vrtulník...

Za duchovního otce letectví je právem...
Než prozřela, léta si lhala do kapsy
nasehvezdy.cz

Než prozřela, léta si lhala...

Traumatické dětství,...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Pomluva všechno zničila
skutecnepribehy.cz

Pomluva všechno zničila

Nechápu, jak mohou být lidé...
Suché ponoření: Francouzi zkoumají vliv vesmíru na ženské tělo
21stoleti.cz

Suché ponoření: Francouzi...

Ruku v ruce s vývojem vesmírných technologií...
Proč komunisté přejmenovali město Zlín na Gottwaldov?
epochaplus.cz

Proč komunisté přejmenovali...

Zatímco v Sovětském svazu se v době...
Lupénka se vyléčit nedá, ale…
panidomu.cz

Lupénka se vyléčit nedá, ale…

Pokud máte s touto nepříjemnou nemocí...
Věří i nadále svému novému partnerovi?
nasehvezdy.cz

Věří i nadále svému novému...

Ačkoli se zdá, že někdejší...