Hrad v japonské Ósace je jednou z nejznámějších stavebních památek Země vycházejícího slunce. Navíc se zde nacházejí i megalitické kameny. Největší z nich váží přes sto tun!
Kdo a proč si dal takovou práci s transportem a umístěním těchto obřích kamenných bloků?
Hradní pevnost v Ósace byla vybudována v místě bývalého opevněného buddhistického chrámu z patnáctého století. Archeologové však prokázali, že hlouběji v zemi se zde nachází i zbytky dávného císařského paláce ze 4. století našeho letopočtu.
„Kámen-chobotnice“
Tajemstvím hradu jsou jeho megalitické kamenné bloky. V celém areálu je jich celkem dvacet. Plných pět bloků má hmotnost větší než 100 tun. Zbývajících patnáct je sice menších, přesto váží více než padesát tun. Největší blok nese jméno Tako-ishi, „kámen-chobotnice“.
Zajímavé je, že jeho tloušťka dosahuje maximálně devadesát centimetrů. Dávným stavitelům se tak podařilo značně snížit hmotnost kamenného bloku, která je však stále úctyhodná: 108 tun. Kámen je přes pět metrů vysoký a téměř dvanáct metrů široký.
Pojmenování kamene po mořském hlavonožci je interpretováno tak, že v minulosti byla na jednom z okrajů bloku zřetelná „kresba“ chobotnice. Jako správný vodní živočich se tato chobotnice objevovala v době, kdy povrch kamene zvlhl.
Ochrana před zemětřesením
Rozdíl stavebního stylu u megalitických zdí a dalších částí hradního komplexu potvrzuje, že se jedná o dvě různá časová období. Ósacký hrad v sobě stále ukrývá neobjasněnou záhadu původní megalitické stavby.
Pozdější stavitelé ovšem našli řešení, jak prastaré „megalitické prvky“ využít: fungují jako základy chránící novější stavbu proti seismickým otřesům.