reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Reportáže
Plán atentátu na Hitlera vznikal i v Krkonoších
Mirek Brát
od Mirek Brát 7.8.2021
4.9tis
Krkonoše fungovaly jako rekreační středisko pro německé vojáky. Ubytovacích kapacit byl dostatek.
634
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Skupina mužů v uniformách sedí u masivního selského stolu. Tlumený hovor, řeč vedená v náznacích. Na chodbě hlídka předstírající, že ji z místnosti vyhnala neodbytná touha po cigaretě. Krkonoše, Špindlerův Mlýn, březen 1944.

Tihle důstojníci do Krkonoš za půvabem jarního sněhu a na lyže nepřijeli. Právě plánují atentát na vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera!

Na vrcholu Černé hory fungovalo za druhé světové války německé výcvikové diverzní středisko. Stopy po něm nezavál sníh, ale definitivně odvál čas.   
 
Do svých výcvikových plánů v Krkonoších mohli Němci  zahrnout i československé prvorepublikové pevnůstky. Krkonoše fungovaly jako rekreační středisko pro německé vojáky. Ubytovacích kapacit byl dostatek. 
 
Hřebeny Krkonoš poskytovaly ideální místo na výcvik přežití v drsném klimatu.  Výcvik německých vojáků probíhal i na Sněžce. Navzdory relativně malé nadmořské výšce v Krkonoších úspěšně trénovala německá komanda nasazení v Grónsku či na Špicberkách.   
 
Hřebenové partie nad Špindlerovým Mlýnem byly dějištěm schůzek spiklenců plánujících atentát na Adolfa Hitlera.

Polární stanice

Oblast Krkonoš byla po okupaci Československa německou armádou využívána zejména jako bezpečná rekreační oblast. Existovaly však přísně tajné výjimky, jejich přesný popis zůstává stále záhadou. Patří mezi ně i využití krkonošských hřebenů pro výcvik speciálních polárních expedic.

Specifické klima Krkonoš totiž poskytovalo drsnější podmínky pro takový výcvik, než by byly schopny nabídnout rakouské či německé Alpy. Šlo zejména o faktor vlhkosti vzduchu.

Hřebeny Krkonoš poskytovaly ideální místo na výcvik přežití v drsném klimatu.

Takové výcvikové středisko vzniká například v lokalitě Zlatého návrší v nadmořské výšce 1380 metrů. Polární zkušební stanice Zlaté návrší (Polare Versuchsstation Goldhöhe) pod vedením Dr. Hanse Roberta Knöspela zde fungovala v letech 1942-1944.

Výzkumný projekt financovala a řídila Nadace Hermana Göringa v kooperaci s Univerzitou ve Vratislavi (dnešní polská Wroclaw). Výcvik byl zaměřen na přípravu členů tajných německých misí v Arktidě. Později se k polární stanici na Zlatém návrší přidalo i Výcvikové středisko Zlaté návrší (Ausbildungsstation Goldhöhe).

Navzdory relativně malé nadmořské výšce v Krkonoších úspěšně trénovala německá komanda nasazení v Grónsku či na Špicberkách.

Zde šlo o komplexní trénink přežití v drsných klimatických podmínkách, včetně například nácviku amputace omrzlých končetin v polních podmínkách. Prvního výcviku se zde zúčastnily tři desítky mužů takzvaných Wettertruppe.

Ti své znalosti brzy uplatnili v Grónsku a na Špicberkách. Právě při misi na Špicberkách zahynul při pokusu o zaminování spojenecké základny velitel Polární stanice na Zlatém návrší dr. Knöspel. Kromě úkolů výcvikového a polárního střediska bylo Zlaté návrší i místem dalšího tajného projektu.

Byl zde umístěn letecký radiolokátor Freya monitorující vzdušný prostor nad českou částí Protektorátu.

Výcvik německých vojáků probíhal i na Sněžce.

Diverzní středisko

Jiný německý tajný projekt se týkal Černé hory nad Janskými Lázněmi. Zde se jednalo o výcvikové středisko speciálních diverzních jednotek. V projektu se velmi angažoval SS Obersturmbannführer Otto Skorzeny, který se do dějin zapsal zejména jako zachránce italského diktátora Benitta Mussolinniho z jeho zajetí v horském hotelu Gran Sasso v roce 1944.

Do svých výcvikových plánů v Krkonoších mohli Němci zahrnout i československé prvorepublikové pevnůstky.

Skupina vycvičená na Černé hoře byla například v počtu 55 mužů vysazena na začátku roku 1945 v ruských uniformách v operačním prostoru města Bromberg (současné město Bydgoszcz v Polsku).

Na vrcholu Černé hory fungovalo za druhé světové války německé výcvikové diverzní středisko. Stopy po něm nezavál sníh, ale definitivně odvál čas.

Atentát na Hitlera

Nejtajnější aktivity se však za druhé světové války odehrály na hřebenech nad Špindlerovým Mlýnem. Paradoxně nešlo o oficiální aktivity německých branných sil, ale o spiklenecká setkání důstojníků wehrmachtu pod vedením Clause Schencka von Stauffenberga.

Při těchto setkáních byl probírán plán atentátu na Adolfa Hitlera a následné převzetí moci armádou. Místem těchto schůzek byla horská bouda Na Pláni v lokalitě Přední Planiny, kterou vlastnil krkonošský rod Rennerů již od 16. století.

Hřebenové partie nad Špindlerovým Mlýnem byly dějištěm schůzek spiklenců plánujících atentát na Adolfa Hitlera.

Do těchto schůzek, tudíž i do plánu atentátu na Adolfa Hitlera, byl zasvěcen i tehdejší majitel Heinrich Renner. Poslední setkání spiklenců se odehrálo v březnu roku 1944. V červenci téhož roku pokus o odstranění Hitlera proběhl.

Neúspěšně. Ačkoli zapojení do příprav atentátu zaplatilo následně životem mnoho lidí, osoba Heinricha Rennera zůstala nacistickým vyšetřovatelům utajena.

Foto: autor
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]