Metoda zvaná čchi-kung je založena na přesvědčení, že naším tělem proudí životní energie, která je zodpovědná za naši vitalitu, ale i zdravotní problémy. Když se s ní naučíme pracovat, můžeme prý zcela zharmonizovat svůj život.
Proč tedy tento zázračný soubor cvičení u nás dosud není masově rozšířen? Opravdu funguje?
V současné době celá řada lidí přestává věřit západní medicíně. Neustálé polykání různých prášků je často považováno jen za dobrý byznys pro farmaceutické firmy a lidé se od něj odklání.
Stoupenci alternativní medicíny nabízejí jako řešení celou řadu unikátních léčebných metod, které mají původ na Dálném východě. Jednou z nich je i čchi-kung. Jak moc je účinná?
Pomalé pohyby
Smyslem čchi-kung má být odstranění blokád energie zvané čchi, která je považována za všudypřítomnou životní sílu. Má mít vliv na spokojenost, psychickou rovnováhu a fyzické zdraví. Její nerušené proudění v těle má prý za následek zlepšení zdravotního stavu.
„Obecně se dá říct, že když pomocí pomalých pohybů uvolníme tělo, dáme prostor energii, aby v našem těle lépe proudila,“ říká pro ENIGMU instruktor čchi-kung Pavel Simon a pokračuje:
„Napětí v těle totiž proudění energie brání a když se čchi nedostane do určitých částí těla, nejsou tyto vyživovány a chátrají, a to včetně vnitřních orgánů.“
Dokonalé uvolnění?
V praxi čchi-kung sestává ze tří složek: tělesného cvičení, uvědomovaného a kontrolovaného dýchání a hluboké koncentrace na různé části nebo funkce těla. Cvičení přitom vede hlavně k uvolnění. „Kde je uvolnění, tam je prostor.
Kde je prostor, tak může proudit energie. Kde je energie, je i život,“ vysvětluje Simon. Pokud prý energii neuvolníme dostatečně, nepronikne k některým částem těla, což vede k následnému onemocnění. Jak ale tuto unikátní léčebnou metodu začít praktikovat?
„Nejjednodušší čchi-kungová praxe je Vnitřní úsměv. Můžete ho dělat kdykoli a kdekoli, s očima otevřenýma nebo zavřenýma,“ říká Pavel Simon. Podstatou cvičení je, že si představíme, jak se usmíváme uvnitř svého těla a úsměv směrujeme do různých jeho částí.
„Nejprve do očí, kde je největší napětí. Pak do celé hlavy, do krku, ramen a podél paží až k prstům na rukách,“ uvádí Simon. Všude, kam se usmějete, je prý třeba vnímat uvolnění a prostor, ve kterém se rozproudí energie čchi.
„Pak se usmějte do svého trupu, na vnitřní orgány, oblast pánve a podél obou nohou až k chodidlům,“ radí instruktor.
Úsměv totiž prý léčí, takže každý, kdo něco takového praktikuje, bude spokojenější a dá své energii příležitost, aby uzdravovala a oživovala tělo.
Je všechno jinak?
Skeptici už dlouhou dobu upozorňují, že představa o existenci duchovní energie čchi má nevědecký charakter. Možná proto zatím v západní společnosti nedosáhla výraznější popularity. Je však opravdu třeba celou metodu odmítnout?
„Čchi-kung lze přesto hodnotit pozitivně, protože tělesná a mentální cvičení spolu s důrazem na řádnou životosprávu zvyšují tělesnou zdatnost, sebevědomí i schopnost sebeovládání, mohou ovlivnit průběh některých chorob,“ uvádí Český klub skeptiků Sisyfos.
Navíc je to skvělá terapie. „Za sebe nevnímám západní medicínu a tradiční čínskou medicínu, které je čchi-kung součástí, jako konkurentky. Každá z nich má svá pro a proti,“ uzavírá Pavel Simon. Vyzkoušíte metodu i vy?