V roce 1840 se po prudkém zemětřesení na Araratu utrhne několik sněžných lavin. Na horu jsou vysláni dělníci, kteří najdou podivnou dřevěnou konstrukcí vystupující z ledovce. Dost možná našli příď velmi starého korábu!
I když se legendy o celosvětové potopě znají na všech kontinentech, potopa světa musela proběhnout dávno před rokem 4000 př. n. l. Nalezen ale jen jeden koráb, který by mohl odkrýt záhadu – ten, co našli dělníci na Araratu.
Později tam vystoupil britský vědec James Bryce a prý i on spatřil zbytky archy. „Mezi kusy lávy byl i kus dřeva asi metr dlouhý a přes dvanáct centimetrů silný,“ líčil svůj objev.
Podle pramenů měl Noe se svým plavidlem skutečně zakotvit v tureckých horách u hranic s Íránem. Na místě se pravidelně zastavovali poutníci. V těsné blízkosti stál i klášter, který byl v roce 776 zničen, asi ohněm.
Od té doby se zprávy o arše značně tenčí a plavidlo čeká, až bude znovu objeveno.
Podivný útvar ve vojenském prostoru
Roku 1959 identifikoval turecký kapitán I. Durupinar při prohlídce leteckých snímků jistý útvar. „Nepochybuji o tom, že se jedná o loď.
Během celé mé kariéry jsem na stereografii neviděl předmět jako je tento,“ vyjádří se k útvaru na snímku Dr. Brandenburger ze státní univerzity Ohio. V roce 1977 se k nálezu dostal i americký badatel R. E. Wyatt. Když měl potřebná povolení, pustil se do podrobných výzkumů.
Za použití detektorů kovů a moderní techniky zjistil, že zvláštní útvar obrostlý trávou jsou pozůstatky konstrukce vytvořené lidskou rukou. Kromě zkamenělého dřeva našel i kovovou podpěru a nedaleko i 13 balvanů ve tvaru trojúhelníku s vyvrtaným otvorem.
„Takové se v dávných dobách používaly ke kotvení plavidel. Osm z nich navíc pokrývají přímo nápisy zmiňující se o Noemově arše,“ uvedl český záhadolog Arnošt Vašíček.
„Tato formace, loď ve východním Turecku, jsou ve skutečnosti pozůstatky Noemovy archy,“ tvrdí Wyatt. Nalezený útvar má rozměry odpovídající těm biblickým:
„Bude 300 loktů dlouhá, 50 loktů široká a 30 loktů vysoká,“ dal Bůh podle Bible Noemovi velmi přesné instrukce. Přes výsledky bádání se k tvrzení o nalezené arše někteří vědci staví velmi rezervovaně.
Turecká vládní komise přesto založila na místě přírodní rezervaci Noemovy archy.
Biblické matení
Bible onen objekt lodí ani nenazývá. „V hebrejském textu je použit výraz tébá, který je patrně cizího původu,“ upřesnil religionista Zdeněk Krušina.
Navíc v hebrejštině je slovo Ararat shodné s výrazem Urartu, což je výraz pro starověké arménské království rozkládající mezi Malou Asií, Kavkazem a Mezopotámií. Ve středu království se rozlévalo Vanské jezero. Mohl se po jeho hladině plavit Noemův koráb?
Otázky také vyvolává biblický popis potopy. V hebrejském písmu je sice potopa zmiňována, ale pro tu, co má smést z povrchu země celé lidstvo, se používá jiný výraz.
A co všechny ty příběhy dávných civilizací, které popisovaly zničující potopu dávno před Mojžíšem?