V naší kultuře máme kříž neoddělitelně spojený s křesťanstvím. Tento symbol se však objevuje v mnoha provedeních. Oblibě se v současnosti těší například nošení keltského kříže. Má nadpřirozenou moc, jak tvrdí esoterikové?
Svatý Patrik (385–461) se rozhlédne po nedůvěřivě se mračících venkovanech. Jak má tyto uctívače přírodních sil přesvědčit, aby přijali Ježíše Krista za svého spasitele?
Potřebuje jim křesťanskou zvěst přiblížit něčemu, co dobře znají. Co takhle ke křesťanskému kříži připojit znak slunce? Nějak takto podle jedné z legend vznikl známý keltský kříž. Kořeny tohoto symbolu však sahají mnohem hlouběji.
Údajně ho používali již keltští kněží druidové. Jaká v sobě skrývá tajemství?
Uvádí do změněných stavů vědomí?
Keltové si své tradice nepředávali písemně. O původním významu kříže proťatého kruhem se tak můžeme jen dohadovat. Podle některých výkladů symbolizuje čtyři světové strany a propojení ženské a mužské energie.
Další ho považují za znázornění světového stromu, který podle severské mytologie svými větvemi drží pohromadě zemi, podsvětí i nebeskou klenbu.
„Keltský kříž je mostem do jiných rovin bytí, usnadňuje meditační soustředění a přechod do změněného stavu vědomí,“ píše o tomto symbolu například esoterička Věra Balková (*1965).
Díky keltskému kříži údajně druidové prožívali své vize, které jim umožňovaly vhled do paralelních realit. Zároveň je podle přesvědčení mnoha léčitelů i věštců dávný symbol silným ochranným amuletem. Vstřebává prý negativní energii a přeměňuje ji na pozitivní.
Jeho používání je údajně také pro Evropany mnohem přirozenější než například egyptské amulety. Opravdu závisí moc určitých symbolů na kultuře, z níž člověk pochází?