Inspiroval i slavnou spisovatelku Agathu Christie. V jednom z jejích detektivních příběhů kreslí Yggdrasil, až s houževnatou nutkavostí, krásná sochařka Henrietta. Je Yggdrasil jen bájný strom severské mytologie, nebo existoval i jeho reálný předobraz?
Yggdrasil je v severské mytologii strom symbolizující vesmír. Prorůstá všemi světy. Jeho kořeny čerpají vláhu z trojice pramenů. Jde o pramen osudu, pramen moudrosti a pramen hlídaný zlým drakem. Korunou se Yggdrasil dotýká mýtické Valhally. S Yggdrasilem je také těsně svázán nejvyšší severský bůh Ódin.
Kontakty mezi Skandinávií a Sibiří
Badatelé se domnívají, že úcta k Yggdrasilu spojuje národy severní Evropy se šamanskou tradicí Sibiře, Prý se jedná o prastarý náboženský koncept, který představu mytologického stromu ve Skandinávii zásadně ovlivnil.
Ostatně, sibiřští šamané si představovali strom jako symbolický žebřík, po kterém se lze dostat až do nebe.
Představa kontaktů mezi severskou mytologiií a tajemnými obřady sibiřských šamanů je velmi zajímavá, nicméně konkrétní důkazy pro takovou interakci v obrovském prostoru Eurasie se budou hledat jen těžko.
Yggdrasil „ze dřeva a listí“?
Tradice posvátných stromů, ovlivněných bájným Yggdrasilem, se ve Skandinávii dochovala až do devatenáctého století. Existenci posvátných stromů v předkřesťanské germánské Evropě dále dokládají záznamy o jejich zničení raně křesťanskými misionáři.
Znamená to, že bájný Yggdrasil mohl mít v přírodním prostředí severní Evropy i svoji konkrétní podobu. Dostáváme se k odpovědi na otázku, kterou jsme položili v titulku. Nemáte náhodou Yggdrasil ve vaší zahradě?
Nikoli mytologický, ale opravdový strom „z masa a krve“. Pardon, „ ze dřeva a listí“. Vyloučeno to skutečně není.
Roli posvátného stromu mohly stejně dobře zastat obyčejná bříza i statný dub. Někdy se hovoří i o jasanu ztepilém, kterému by se ale zase tak úplně na severu asi nelíbilo.