Nová studie tvrdí, že příčina toho, proč chodíme po dvou, má svůj původ v hlubinách vesmíru! A jakým způsobem vývoj člověka ovlivňují moderní technologie?
Před miliony let prý mělo dojít k výbuchu supernovy, která následně bombardovala Zemi kosmickým zářením. Nebe po celé naší planetě se proměnilo v obří světelnou show, blesky jizvily oblohu a otřásaly zemí.
Po jejich zásazích hořely lesy a dávní prapředci lidí se odtud museli přesunout do travnatých oblastí.
Podle profesora Adriana L. Mellota z katedry fyziky a astronomie na Kansaské univerzitě znamenal tento přechod z lesů do savan velkou změnu – předchůdci člověka museli začít mnohem víc chodit, protože od jednoho stromu k druhému to najednou byla výrazně delší cesta.
„Navíc při těch přesunech museli být schopni vidět přes vysokou trávu, aby včas zahlédli predátory. Myslíme si tedy, že chůze po dvou poté začala postupně získávat dominantní roli při pohybu našich prapředků,“ říká Mellot.
Mutujeme kvůli moderním technologiím?
S lehce znepokojivým zjištěním přichází David Shahar z australské University of The Sunshine Coast. V uplynulých letech čím dál tím častěji pozoruje u mladých lidí podivné špičaté výrůstky na zadní straně lebky, v oblasti jen kousek od krční páteře.
A i když příčina jejich vzniku není dosud jistá, odborníci předpokládají, že jde o důsledek neustálého sledování mobilních telefonů, při kterém máme hlavy skloněné dolů.
„Na klinice jsem lékařem už 20 let, ale až v poslední dekádě jsem začal objevovat tyhle zvláštní výrůstky na lebkách pacientů. A těch případů stále přibývá,“ říká Shahar.
Výrůstky mají většinou asi tak 10 mm na délku a 30 mm na šířku, ale Shahar se setkal i s lidmi, kteří je měli 3x větší! Vzhledem k teorii jejich vzniku nepřekvapí, že se mnohem víc vyskytují u lidí ve věku 18–30 let, u mužů pak bývají větší než u žen.
Dobrou zprávou je, že pro naše zdraví nepředstavují žádnou hrozbu. Nečekají nás ale postupem času pod vlivem technologií nějaké další, horší deformace?