19. května 1780: Den nevysvětlitelně temný jako noc děsí obyvatele Nové Anglie.
Domů     Tajuplné kulty starých Řeků: Vlastnoruční kastrace i party plné drog!
Tajuplné kulty starých Řeků: Vlastnoruční kastrace i party plné drog!
od 15.1.2023
3.3tis
Fulvia, manželka Marca Antonia, se baví s uříznutou hlavou Cicera, který byl popraven na příkaz jejího manžela. Foto: CC – volné dílo
353
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů.

Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci!

Když se řekne náboženství starého Řecka, představí si většina lidí bohy na Olympu, jejichž vztahy připomínají jednu velkou božskou telenovelu. Jejich důstojné sochy a chrámy jsou však ve městech každému na očích a obklopuje je aura jakési olympské důstojnosti.

Méně se už ví, že staré Řecko zná i tajné kulty, které jsou přístupné jen vybraným zasvěcencům. A některé z nich zahrnují i praktiky, které šokují i ve své době – natož pak dnes.

Egyptské tradice se do řeckého světa dostávají poté, co Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dobude Egypt a je zde oslavován jako „Pán vesmíru“ a zachránce.. Foto: CC - volné dílo Fulvia, manželka Marca Antonia, se baví s uříznutou hlavou Cicera, který byl popraven na příkaz jejího manžela. Foto: CC - volné dílo Kybelé. Foto: CrisO - CC BY-SA 3.0

1. Desetidenní párty

Kult: eleusinská mystéria

Místo původu: Mykény

Ze všech božských věcí, které Athény přinesly do lidského života, jsou tato mystéria nejlepší!“ píše slavný římský filozof a politik Marcus Tullius Cicero (106–43 př. n. l.). Eleusinská mystéria ale nejsou původně athénská.

Vycházejí z tradice mykénské a snad dokonce minojské kultury. Jejich kořeny je třeba hledat na samém počátku doložených řeckých dějin. Celé mysterijní dění se odehrává kolem mýtu o bohyni Déméntér, jejíž krásnou dceru Persefonu znásilní bůh podsvětí Hádes.

Následně ji unese do podsvětí a její matka ji tam musí hledat. Teprve když se unesená Persefona vrátí na zemi, oživí se půda a začne jaro.

Tento cyklus znovuzrození dá základ mysterijním obřadům, při kterých se zasvěcenci zdánlivě rodí k novému životu skrze vytržení a extázi.

Pozor, přísně tajné!

Největší slavnosti eleusinských mystérií vypukají na přelomu září a října a trvají celých deset dní. Lid tuhle slavnost miluje. Zahrnuje totiž nezřízenou konzumaci různých opojných nápojů. Eleusinská mystéria jsou na vrcholu své slávy masovou záležitostí.

Účastníci se dělí na kněze-profesionály, inicianty, kteří jsou na mystériích poprvé, a zkušené účastníky, kteří se účastní již poněkolikáté. Samotný průběh je držen v tajnosti, znalost obřadů je předávána mezi kněžími jen ústně.

Fulvia, manželka Marca Antonia, se baví s uříznutou hlavou Cicera, který byl popraven na příkaz jejího manžela. Foto: CC - volné dílo
Fulvia, manželka Marca Antonia, se baví s uříznutou hlavou Cicera, který byl popraven na příkaz jejího manžela. Foto: CC – volné dílo

Mystika na drogách

Mnoho účastníků si pravděpodobně ani nepamatuje přesně, co všechno prožili, protože vrcholem celého slavení je celonoční „panichis“, při níž se nejen divoce tančí za zvuků hudby, ale především popíjejí nápoje obohacené o psychotropní látky.

Účastník tedy ve víru a hemžení, spolu se stovkami dalších, přestává vnímat, co je skutečnost, co je drogové opojení a co je halucinace z únavy. Není divu, že to většině lidí pak přijde mystické a nadpozemské.

První ateista na útěku

Jsou ale i tací, kteří si z tajemství kolem eleusinských mystérií mnoho nedělají. Nejlepším příkladem je filozof Diagoras z Mélu. Ten je někdy pokládán za prvního velkého ateistu. Mystérií se účastní, ale jenom proto, aby se jim následně vysmál.

K veliké nelibosti eleusinských kněží prozrazuje veřejně některé jejich prvky a ukazuje jejich nesmyslnost. Jde dokonce tak daleko, že prohlásí, že žádní bohové nejsou. To už je moc i na poklidné Athéňany a rozhodnou se ho postavit před soud.

Aby unikl trestu, musí Diagoras město opustit. Památka na něj ale zůstává živá a nenávist, kterou k němu zasvěcenci chovají, také. Na vymýcení oblíbeného kultu je ale jeden kritický filozof málo.

Eleusinská mystéria přežívají až do konce 4. století a přítrž jim – jako pohanské nemravnosti – udělá až vzmáhající se křesťanství.

Egyptské tradice se do řeckého světa dostávají poté, co Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dobude Egypt a je zde oslavován jako „Pán vesmíru“ a zachránce.. Foto: CC - volné dílo
Egyptské tradice se do řeckého světa dostávají poté, co Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dobude Egypt a je zde oslavován jako „Pán vesmíru“ a zachránce.. Foto: CC – volné dílo

2. Ukradnou ji u Nilu

Kult: Isidina mystéria

Místo původu: Egypt

Pokud jde o náboženské myšlenky, rituály a kulty, tak starověcí řečtí a římští okultisté doslova kradou jako straky. Z kultur v okolí si bez mrknutí oka vypůjčují zajímavá božstva i s jejich tajnými rituály. A co se k takovému vypůjčení hodí lépe než Egypt!

Jméno jedné bohyně se v souvislosti s tajnými rituály skloňuje ve všech pádech: Isis.

Vzorem panny Marie

Egyptské tradice se do řeckého světa dostávají poté, co Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dobude Egypt a je zde oslavován jako „Pán vesmíru“ a zachránce.

Egyptská božstva, z kterých dýchá jisté exotické tajemství, se téměř přes noc stávají hitem. Co na tom, že velká Matka, jak je Isis nazývána, konkuruje vlastním řeckým bohyním jako je Démétér nebo Afrodita, co je nové a exotické, to táhne!

A její popularita hned tak nevyhasne. Od Řeků přejímají Isidina mystéria i Římané a její postava s bohem Hórem jako nemluvnětem se dokonce stává vzorem pro křesťanské zobrazování Panny Marie!

Bohyně přichází ve spánku

Zasvěcení bohyni Isis vyžaduje sebeovládání. Nejméně 10 dní se musí adept přísně postit a zdržovat se všech tělesných rozkoší. Pak je uveden do chrámu, kde přečká noc.

Co se během této noci děje nevíme – antičtí autoři se o tom bojí mluvit a uvádějí jen, že se adept ocitá na hranici smrti. Když noc přečká, dostane se mu zjevení samotné bohyně a ráno ho kněží obléknou do slavnostního roucha a je oslavován věřícími.

Zvrhlý Caligula

Mimořádným ctitelem Isis je i nechvalně proslulý římský císař Caligula (12–41). Přímo v Římě podporuje provádění jejích obřadů, organizuje procesí a sám se nechá zasvětit do všech tajemství s kultem spojených.

Tato obliba tajemných a temných obřadů se u něj pojí s krutostí a sadismem, které mu vyslouží nepěkné místo v učebnicích dějepisu. Ale i další císaři mají Isis v oblibě.

O Vespasiánovi (9–79) se například říká, že před důležitými rozhodnutími odchází trávit noc v Isidině chrámu a čeká tam na zjevení.

Kybelé. Foto: CrisO - CC BY-SA 3.0
Kybelé. Foto: CrisO – CC BY-SA 3.0

3. Den krve. Doslova…

Kult: mystéria Kybelé

Místo původu: Anatolie

Asi nejvíc šokující ze všech řeckých mystérií je pro nás – stejně jako pro staré Řeky – kult bohyně Kybelé. Počátek tohoto kultu se pojí s mytickou postavou Attise, krásného mladíka, který se do ní zamiluje.

Když ho jeho rodina chce bohatě provdat za dceru krále, propadne Attis zoufalství. Když hudebníci hrají svatební píseň, vezme do ruky nůž a sám sebe vykastruje, aby sňatku unikl!

Podle této legendy se tak stává zakladatelem Kybeliných kněží-zasvěcenců, kteří se vyznačují právě tím, že byli kastrovaní – často vlastní rukou!

Kastrace v extázi

Největší Kybelin svátek připadá na 24. března. Jeho název znamená doslova „den krve“ a dobře popsaný ho máme z římské doby. Právě tohle je totiž den, kdy se budoucí zasvěcenci kastrují.

Aktu předchází dlouhá oslava, při které se během několika dní adepti, oblečeni do žlutých ženských šatů, s náušnicemi a výrazně nalíčeni, postupně dostávají – i za pomoci různých přírodních drog – do stavu vytržení.

Kdo přežije, bude kněz!

Když pak přijde „den krve“, rozpoutá se pozdvižení. Kybelini kněží divoce běhají, bičují se za zvuků píšťal a tamburín, na oltář bohyně cákají svou krev, aby se tak připodobnili božskému Attisovi.

A v okamžiku nejvyššího vytržení se chopí nože… Kdo takovou kastraci přežije, zůstane pak již doživotně při Kybelině chrámu jako kněz.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
Související články
od 18.5.2025 1.7tis
Jeho jméno zazní prakticky kdykoliv, když je řeč o nejslavnějších alchymistech. Jenže anglický učenec John Dee byl mnohem víc, než jen badatelem skrývajícím se za baňkami a křivulemi. Opravdu během svého dlouhého života pronikl do mystických nauk a získal do svého držení magické předměty? Když se v roce 1527 narodí v rodině bohatého anglického obchodníka chl
od 17.5.2025 2.2tis
Anglický vzdělanec John Dee je v Británii považován za největšího učence své doby. Vlastní dokonce největší knihovnu na celých britských ostrovech. Všechny informace z knih, které má umístěné v pěti velkých místnostech, nosí ve své hlavě.  Dee se vyzná v námořní navigaci, astronomii, astrologii, matematice i alchymii. Zatímco se před ním všichni sklání, j
od 17.5.2025 2.4tis
Známý archeologický komplex Mehrauli leží na jihozápadním okraji Nového Dillí (součást Dillí). Mehrauli tvoří dvě vzájemně sousedící památky – mešita a hrobka.  Obě nesou jména dvou osob, Jamali a Kamali. To jsou světci, kteří zde v 16. století kážou a po své smrti jsou uloženi do vystavěné hrobky. Právě v těchto místech prý dochází k projevům nadpřirozen
od 16.5.2025 2.4tis
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat  21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze opustit tělo… Jenže některé duše, zejména duše lidí, kteří zemřeli tragicky, na tomto světě přetrvávají, či dokonce mučí živé. Pohřební obřady zřejmě zanechaly
od 15.5.2025 3.5tis
Tu scénu známe z mnoha dokumentárních i filmových záběrů. Prostředkem ulice zaplněné lidmi kráčí člověk a na sobě má ceduli s nápisem „Konec je nablízku“. Někdy jde mlčky, jindy vyzvání zvonem nebo vykřikuje své přesvědčení. Věří v brzkou apokalypsu. Proč? A proč se před ní lidstvo třese hrůzou už tisíce let, je takový strach oprávněný?
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz