Vrch Chotuc s nadmořskou výškou asi 254 metrů najdeme 1 kilometr od obce Křinec na Nymbursku. O tom, že byl obydlen už v dávných dobách, svědčí i fakt, že je zde až do dnešních dnů patrný val.
V 5. a 6. století se na tomto místě nacházelo halštatsko–laténské hradiště, které však zaniklo s příchodem Keltů.
Právě Keltové na tomto vrchu založili místo využívané zejména k duchovním účelům. K jakým rituálům zde docházelo, když silná magická přitažlivost tohoto místa nezmizela ani s jejich odchodem? Podle archeologických výzkumů z roku 2005 keltské opidum zničil velký požár…
Místo duševní očisty?
Ve středověku Chotuc lidé navštěvovali za účelem duševní očisty a vůbec nehleděli na jeho pohanskou minulost. To se samozřejmě nelíbilo církvi a ani vrchnosti, a tak prý byl každý, kdo kopec navštívil, zbičován.
Ani to však lidi neodradilo, a tak církev přistoupila k osvědčené praxi „ z nouze ctnost“ a nechala na vrcholu vybudovat kostel Nejsvětější Trojice. Kostel byl postaven okolo roku 1354 přímo na akropoli bývalého opida.
Místní pověsti
Podle místních pověstí lidé na tento kopec chodili též sbírat zázračné byliny. Také zde má být ukryto hned několik pokladů. Traduje se, že kdysi měl prý jeden pastýř velké štěstí.
Jeho ovce se zatoulala do skal a pastýř, jdoucí za jejím hlasem, našel ve skále veliký poklad. Možná se tato legenda může i zakládat na pravdě, neboť zvyk Keltů obětovat na posvátných místech cenné předměty je dnes všeobecně známý.
K Chotuci se váže i pověst o staré tajné chodbě, která spojuje kopec s nedalekým hradem Kuncberk, z něhož jsou dnes již zachovány pouze některé sklepy. Tato tajná chodba prý byla vedena až ke kapli sv. Jana Nepomuckého u silnice na Pojedy.