Ostatky francouzské ženy Bernadetty Soubirous působí už téměř 140 let naprosto netknuty. Ozývají se názory, že jde o zázrak a důkaz, že Bernadetta je v nebi. Podle skeptiků má ale celá záležitost racionální vysvětlení. Kdo má v celém sporu pravdu?
Fenomén nerozkládajících se těl mrtvých fascinuje lidi z celého světa. Asi nejslavnějším případem tohoto typu je Francouzka Bernadette Soubirous (1844–1879). I v roce 2023 nevykazuje její tělo žádné známky rozkladu. Jak je něco takového možné?
Překvapivé odhalení
Čtrnáctiletá dívka Bernadette Soubirous z francouzského městečka Lurdy prý zažije 11. února roku 1858 u jeskyně Massabielle na břehu říčky Gávy cosi neuvěřitelného. Dívce se údajně zjeví Panna Marie.
„V průběhu devíti z osmnácti takových vidění vždycky před velkým davem lidí jí zjevení řeklo, aby kopala v blátivé půdě.
Tak odkryla pramen, který stále teče a dává 27 tisíc (123 tisíc litrů) denně,“ uvádí v knize Paranormální jevy skotský spisovatel Richard Gordon (1947–2009). Pramen má mít podle některých názorů léčivou moc.
Mezi zázračně uzdravenými prý nechybí ani sama Bernadette. Tu údajně lurdská voda v roce 1862 dostane z těžkého zápalu plic.
Z dívky se nakonec stane jeptiška, která umírá v roce 1879. O 30 let později jsou její ostatky vyzvednuty z hrobu a vědci zjišťují překvapivou skutečnost. Tělo je podivuhodné zachovalé…
Jde o zázrak?
Pleť, nehty, vlasy i řasy Bernadetty údajně vypadají netknuty, a pod kůží je prý dokonce možné spatřit i temně modré žilky. Žena má vypadat, jako kdyby spala. To je potvrzeno i při dalších exhumacích v letech 1919 a 1925. Jde skutečně o zázrak?
„Co mne skutečně zarazilo během zkoumání, je zcela dokonale zachovaná kostra, všechna vaziva, kůže a také elasticita a hybnost svalů.
(…) Tato fakta rozhodně nejsou v souladu s přirozeným řádem,“ říká Francouz Dr. Comte, který se účastnil jednoho z prvních ohledání.
Církev ženu v roce 1933 prohlásí za svatou a její tělo je dodnes vystaveno v průhledném sarkofágu v kapli francouzského klášterního kostela Saint Gildard ve městě Nevers.
Co na to skeptici?
Podle skeptiků však v případě Bernadetty mohlo dojít k tzv. přírodní konzervaci. V určitém prostředí k tomu snad dojít může. Jenže i v případě přírodní konzervace by mělo mrtvé tělo zapáchat a vnitřní orgány by měly být zdeformovány.
Podle svědků však mrtvá Bernadette voní a například její játra si po smrti údajně zachovávají svou původní konzistenci. Nesnaží se náhodou skeptici najít vysvětlení i pro skutečnosti, na které je věda krátká?
Autor: Jan Chalupa