Jmenuje se Teufelsberg, ale není to žádná „hora“, jen kopec s nadmořskou výškou 102 metrů. Přesto je Ďáblův (někdy překládaný jako Čertův) kopec v německé metropoli Berlíně místem, kde o tajemství není nouze. Jedná se prý o jedno z deseti nejzáhadnějších míst na světě!
Nesporně zajímavý je samotný vznik Teufelsbergu. Jedná se totiž o umělý kopec, který vznikl navršením trosek a stavební suti z Berlína po skončení druhé světové války. Plných 22 let sem až 800 nákladních automobilů denně přiváželo stavební suť.
Pozůstatky Germanie
V hektické poválečné obnově Berlína se však poněkud zapomnělo, že pomyslné základy Ďáblova kopce ukrývají tajemnou stavbu, s níž se počítalo v plánech Světového hlavního města Germania, které si vysnil Adolf Hitler.
Jeho součástí měla být i elitní nacistická vojenská akademie.
Badatelé jsou přesvědčeni, že se pod obří hromadou suti ukrývá zatím její neznámý podzemní komplex o několika patrech.
V něm by se mohlo skrývat mnohé překvapení, od ztracených uměleckých cenností, přes dokumenty až po stopy po vědeckých projektech, které nacisté horečně iniciovali ve snaze odvrátit zkázu třetí říše.
Již na konci třicátých let minulého století se plány na tuto vojenskou akademii zabýval Hitlerův dvorní architekt Albert Speer.
Špionážní síť Echelon
Místem mnoha záhad je ovšem také vrchol Ďáblova kopce. Právě zde byla v době studené války americkou armádou vybudována tajná odposlouchávací stanice. Patřila do celosvětové špionážní sítě Echelon.
Pracovalo zde až 1500 specialistů na zachycení a zpracování informací. Budovy, ve kterých pracovali, neměly z bezpečnostních důvodů okna. Co se za zdmi objektů na Ďáblově kopci vlastně odehrávalo, zůstává z velké části stále vojenským tajemstvím. V současnosti je celý areál opuštěný a hledá se jeho nové komplexní využití.