Pro naši planetu je Slunce doslova životodárnou hvězdou. Uvědomovali si to i příslušníci dávných civilizací. Různé sluneční kulty však neodmítaly ani pestré spektrum obětí, lidské nevyjímaje.
V podezření jsou i obřady navázané na neolitickou observatoř u obce Goseck na území současného Německa. Proč?
Neolitická observatoř u obce Goseck byla vybudována v období cca 4900 let před naším letopočtem. Jedná se pravděpodobně o jednu z nejstarších neolitických observatoří na světě. Je složena se soustavy soustředných příkopů a dvojice palisádových prstenců.
Průchody v palisádách jsou zarovnané s východem a západem slunce ve dnech slunovratu.
Lidské oběti
Zdá se ovšem, že astronomická pozorování provázely také zatím neznámé obřady a krvavé rituály. Důkazy poskytly archeologické vykopávky, které u neolitické observatoře objevily místo, které vědce poněkud vyděsilo.
Zjištění stop ohně totiž doprovázely i nálezy lidských a zvířecích kostí. Jedna lidská kostra byla nalezena bez lebky, rozuměj „bez hlavy“. Na kostech byly rovněž objeveny stopy po zářezech, které nebyly provedeny „post mortem“, ale za života obětovaných.
Rozhněvaní bohové?
Vědci zatím nedokáží s určitostí říci, co se u dávné observatoře odehrávalo. Záhadou je rovněž fakt, že neolitická observatoř, vybudovaná jistě s velkým úsilím, byla lidmi opuštěna ve velmi krátké době. Rozhněvali neznámé sluneční božstvo?
Věnovali mu zvířecí i lidské oběti? Hněv bohů se nepodařilo utišit, a tak raději místo definitivně opustili? Dávné období neolitu odpovídá na naše otázky jen velmi neochotně.
Epilog
Relativně nedaleko od neolitické observatoře byl nalezen i jeden zvláštní a ceněný artefakt. Jedná se o takzvaný kosmický disk Nebra. Je na něm jedno z nejstarších vyobrazení vesmíru. Disk byl údajně vyrobený v době bronzové.
V roce 2013 byl disk Nebra zařazen do seznamu organizace UNESCO jako jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů dvacátého století.
Zdá se, že dávní astronomové a kněží slunečního kultu z lokality u současného Gosecku tak úplně neodešli, i když námi popisovanou neolitickou observatoř z neznámých důvodů opustili.