Vstupujeme do hrobky. Pomalu scházíme příkré schody a trochu se nám přitom motá hlava. Vzduch je naplněn vlhkostí a zatuchlinou. Dřív, než si stačíme na neznámé pachy zvyknout, ocitáme se v prostoru, který svou rozlohou připomíná středně velký panelákový byt.
Vpravo stojí prázdná místnost plná nástěnných maleb a fresek. Nalevo pak speciální skleněná rakev, ve které leží mumie mladého muže, jehož příběh se začal psát před více než 3000 lety…
„O rodině faraona Tutanchamona se toho vlastně mnoho neví,“ pronáší do ticha hrobky náš průvodce, mladý egyptský student archeologie Ahmed Seddik. A ani zdaleka nepřehání.
Původ mladého krále zůstává tajemstvím.
Od dob objevení hrobky se traduje, že byl synem mocného panovníka Amenhotepa IV. (vládl asi 1352–1336), který si nechá říkat Achnaton. Nejspíš ho prý zplodil se svou druhou manželkou Kijí. Pravda to však být nemusí.
Možných kandidátů na otce mladého krále je více. Patří mezi ně například i faraon Smenchkare (vládl asi 1336–1333 př. n. l.). Nasvědčuje tomu především jeden pikantní fakt.
Tutanchamon nenastupuje na trůn po Achnatonovi, ale právě po Smenchkarovi. Může snad podobná vladařská posloupnost odkazovat k pokrevním vztahům?
Pane, vy jste žena!
Smenchkare do případu vnést světlo nedokáže. A vše ještě více zamotává. Obestřen je více nejasnostmi než všichni ostatní panovníci. Podle některých teorií dokonce není mužem, ale ženou!
Pod jménem Schmenkare má totiž působit samotná Nefertiti (asi 1370–1330 př. n.l.)! První manželka Achnatona se o správu země nesmírně zajímá.
Během posledních let vlády svého muže dokonce usedá na trůn s korunovačním jménem Ankhcheperure Smenchkare. Po Achnatonově smrti však záhadně mizí z oficiální scény. Stane se z ní snad faraon? Možné to je.
V podobné roli by rozhodně nebyla první ženou. Takový osud potkal například i královnu Hatšepsut (vládla asi 1479 – 1457 př. n. l.) Mohla se snad Nefertiti stát matkou mladičkého Tutanchamona? Vědci to vylučují.
Podle dostupných materiálů porodila Achnatonovi pouze dívky. Kdo tedy přivedl na svět legendárního krále?
Matka, sestra, dáma
Vědcům vrtá problém Tutanchamonova původu dlouho v hlavách. Rozhodnou se ho proto řešit s pomocí moderních technologií. V roce 2010 podrobí mumie nalezené v Údolí králů genetickým testům, které mají prokázat jejich příbuznost.
Nedokáží přitom věřit vlastním očím! Podaří se jim sice potvrdit, že Tutanchamonovým otcem je Achnaton, totožnost matky však nerozluští.
Stanoví pouze, že Tutanchamona porodila žena, jejíž mumifikované ostatky objevili v hrobu s popisem KV35. Protože její pravé jméno nikdo nezná, získá neformální přezdívku Younger Lady (Mladší dáma).
Kdo se ale pod nánosem nabalzamovaných obvazů skrývá? Podle výsledků laboratorních zkoušek jde o Achnatonovu sestru! Pochází snad Tutanchamon z incestního vztahu? Vědci o tom téměř nepochybují. Mají proto v rukách idalší důkaz – tělo mladičkého faraona…