Umělá inteligence vyvíjená od roku 2019 dokáže s až s 95% přesností odhadnout, kolik času pacientům v nemocnicích zbývá. Zdravotníci si od ní slibují, že umožní zlepšení péče v posledních okamžicích života.
Odborníci z jiných oborů ale bijí na poplach. Co jim vadí?
Kdybychom mohli zjistit, jak dlouho budeme ještě naživu, ne každý by takovou informaci chtěl znát a ne každý by se s ní dokázal vyrovnat.
Přesto však prý byla úspěšně naprogramována a otestována umělá inteligence, která dokáže odhadnout váš zbývající čas téměř neomylně. Není zřejmě příliš překvapivé, že tuto umělou inteligenci vyvíjí internetový gigant Google.
Program, který na základě zkoumání i těch nejmenších detailů zdravotní dokumentace odhaduje, jak dlouho bude konkrétní pacient naživu, byl otestován již ve dvou oddělených britských nemocnicích. Jeho výsledky byly šokující.
To, zda přijatý pacient v nemocnici zemře, vypočítává s přesností až 95 %. Pacienti takovou informaci zajisté příliš neocení, ale lékařům může být velice nápomocná.
Díky ní vědí, že kolem daného pacienta musejí být ostražitější a pokud je jeho stav nezvratný, mohou mu alespoň umírání nějakým způsobem usnadnit. Například tím, že včas informují rodinu, která by u smrtelné postele měla či chtěla být přítomna.
Máme se obávat?
„Tento model překonal tradiční klinicky používané prediktivní modely ve všech případech,“ chválí technologii Google Medical Brain výsledná zpráva provedené studie a dále uvádí:
„Věříme, že tento přístup lze použít k vytvoření přesných a škálovatelných předpovědí pro různé klinické scénáře.“ Zjednodušeně řečeno, budou lékaři moci například lépe předvídat nečekané komplikace. Ne každému se ale tento pokrok zamlouvá.
Kritici vznesli obavy o soukromí týkající se přístupu systému k osobním informacím pacientům a dalšího obchodování s osobními daty.
V roce 2013 byl totiž společnosti Google poskytnut přístup k lékařským záznamům 1,6 milionu pacientů britské Národní zdravotní služby. Což jsou informace, které by málokterý pacient chtěl skutečně sdílet.
Varují proto, že v ne příliš vzdálené budoucnosti, o nás budou společnosti jako Google vědět víc, než o sobě víme my sami. Budou umělé inteligence znát i budoucí datum naší smrti?